Banki centralne wzywane do współpracy w zakresie interoperacyjności walut cyfrowych

Międzynarodowe agencje wzywają banki centralne do uwzględnienia interoperacyjności na wczesnym etapie projektowania walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) Komitet ds. Infrastruktur Płatniczych i Rynkowych, BIS Innovation Hub, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy opublikowały raport, w którym przeanalizowano trzy opcje interoperacyjności transgranicznej, które odpowiadają na wyzwania obejmujące wysokie koszty, niską prędkość, ograniczoną dostępność i brak przejrzystości. Publikacja była odpowiedzią na raport Komitetu ds. Infrastruktur Płatniczych i Rynkowych z 2020 r., który określił 19 elementów składowych w celu wzmocnienia płatności transgranicznych. Według autorów większość prac dotyczących CBDC koncentrowała się dotychczas na celach polityki krajowej. Następnie zbadano takie zmienne jak dostępność dostawców usług płatniczych (PSP) i nierezydentów do hurtowych i detalicznych CBDC oraz interakcję z infrastrukturą niebędącą CBDC.

W analizie zbadano trzy podejścia do interoperacyjności. Kompatybilność lub przyjęcie wspólnych standardów ułatwiłoby PSP działanie w różnych systemach. Interlinking pozwoliłby uczestnikom systemu na ustanowienie umów, powiązań technicznych, standardów i elementów operacyjnych w celu przeprowadzania transakcji pomiędzy systemami. Powiązania mogłyby zostać osiągnięte za pomocą kilku modeli. Wreszcie, w jednym systemie technicznym można by umieścić wiele CBDC.

Międzynarodowa współpraca nad projektem CBDC jest niezbędna, aby pokonać wyzwania związane z płatnościami transgranicznymi, a wiele cech projektu CBDC pozostaje niezdecydowanych w licznych projektach CBDC, które są obecnie realizowane. Badania postępują szybko, dlatego też należy wykorzystać szansę na koordynację, póki jeszcze istnieje – czytamy w raporcie. Koordynacja cech projektowych mogłaby pomóc CBDC uniknąć nieprzewidzianych pułapek i poprawić wspólne działania w zakresie poznania klienta/przeciwdziałania praniu pieniędzy. Trzy podejścia do interoperacyjności nie wykluczają się wzajemnie, chociaż wszystkie wiążą się z kompromisami – podkreślono w raporcie.