Rosyjski bank centralny jest gotowy rozważyć zezwolenie na korzystanie z kryptowalut na terenie kraju, ale tylko w ramach eksperymentu prawnego.
– Możliwe jest rozważenie transakcji za pośrednictwem autoryzowanej organizacji w kraju w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego, ale wymagałoby to odpowiedniej ustawy – oświadczyła gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina.
Podstawowym zastrzeżeniem Banku Rosji wobec kryptowalut zawsze było to, że nie mogą być używane jako instrument płatniczy. Jak podkreśliła Nabiullina, bank centralny obawia się również o ochronę inwestorów, ponieważ rynek kryptowalut jest bardzo zmienny.
Podczas gdy Rosja formalnie nie zabrania swoim obywatelom inwestowania w kryptowaluty, Bank Rosji uważa, że masowa adopcja kryptowalut nieuchronnie doprowadzi do ich wykorzystania jako metody płatności. – Jeśli pozwolimy na swobodny obieg kryptowaluty jako narzędzia inwestycyjnego w kraju, to nieuchronnie, wraz z ekspansją jej własności, stanie się ona szerzej stosowana jako środek płatniczy. Nie będzie można temu zapobiec – powiedział zastępca gubernatora Banku Rosji Aleksiej Zabotkin.
Przypomnijmy, że rosyjska ustawa dotycząca kryptowalut, „O cyfrowych aktywach finansowych”, oficjalnie zakazało używania kryptowalut takich jak Bitcoin do celów płatniczych w 2020 roku. Co prawda ustawa nie zakazała Rosjanom inwestowania w kryptowaluty, ale w dalszym ciągu nie ma regilacji dotyczących lokalnych giełd kryptowalutowych.
Nie chcąc pozwolić Rosjanom na lokalne korzystanie ze zdecentralizowanych narzędzi finansowych, takich jak Bitcoin, sam rząd rosyjski nie chce przegapić korzyści płynących z decentralizacji w skali globalnej. Pod koniec listopada 2022 r. prezydent Władimir Putin skrytykował monopol w globalnych systemach płatności finansowych, wzywając do stworzenia niezależnej, opartej na blockchainie sieci rozliczeniowej.