Bank centralny Chin uwzględnia cyfrowego juana w raporcie o obiegu walutowym

Ludowy Bank Chin zaczął uwzględniać cyfrową walutę banku centralnego kraju, e-CNY, w raportach mierzących ilość waluty w obiegu.

Jak wynika z opublikowanego przez Ludowy Bank Chin raportu statystyk finansowych za 2022 rok, w dniu 31 grudnia w obiegi znajdowało się 13,61 miliardów cyfrowych juanów, wartych w przybliżeniu 2 miliardy dolarów. Waluta w obiegu wzrosła w grudniu o 15,3%, a szeroka podaż pieniądza wyniosła 266,43 bilionów juanów. Bank Chin poinformował również, że dodanie cyfrowych juanów do wcześniejszych danych nie spowodowało zauważalnych zmian w stopie wzrostu – 13,61 mld e-CNY stanowiło około 0,13% z 10,47 bln juanów znajdujących się w obiegu na koniec 2022 roku.

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, była jedną z pierwszych, która rozpoczęła testowanie CBDC w wybranych miastach i regionach. Z możliwości dokonywania płatności cyfrową walutą korzystali m.in. zagraniczni sportowcy, którzy brali udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Pekinie w lutym 2022 roku. Jednakże, według byłego dyrektora ds. badań w Ludowym Banku Chin, wykorzystanie cyfrowej waluty było stosunkowo niskie – w październiku 2022 r., ponad dwa lata po wprowadzeniu e-CNY w kwietniu 2020 roku, transakcje z wykorzystaniem cyfrowej waluty wyniosły około 14 miliardów dolarów.

We wrześniu 2022 r. Ludowy Bank Chun poinformował, że planuje rozszerzyć wdrożenie e-CNY na prowincje Guangdong, Jiangsu, Hebei i Sichuan. Jednak ani podmiot, ani chińscy urzędnicy państwowi nie przedstawili strategii rozpropagowania CBDC wśrod wszystkich mieszkańców Chin, których populacja wynosi obecnie ok. 1,4 mld osób.