Pierwszy stablecoin wspierany dolarem australijskim został wykorzystany przy wsparciu australijskiej CBDC do handlu kredytami węglowymi z Grollo Carbon Ventures.
Australia and New Zealand Banking Group zakończyło swój przypadek użycia w projekcie pilotażowym prowadzonym przez Reserve Bank of Australia i Digital Finance Cooperative Research Centre z wykorzystaniem cyfrowej waluty banku centralnego. Grupa tokenizowała australijskie jednostki kredytów węglowych (ACCU), a Grollo Carbon Ventures wykorzystał swój stablecoin A$DC do handlu kredytami węglowymi na publicznym, pozbawionym uprawnień blockchainie. Rozliczenie nastąpiło w czasie prawie rzeczywistym za pośrednictwem inteligentnych kontraktów ANZ. Australijski CBDC został użyty do wsparcia A$DC.
– Po zastosowaniu do rynków węglowych, tokenizacja ma potencjał, aby poprawić wydajność i przejrzystość, zmniejszyć ryzyko i zachować unikalne cechy projektów bazowych, aby zachęcić do inwestowania w rozwiązania klimatyczne – powiedział kierownik działu usług bankowych ANZ Nigel Dobson.
Był to pierwszy z trzech australijskich pilotażowych przypadków użycia CBDC, w których Australia and New Zealand Banking Group będzie uczestniczyć. Będzie również zaangażowany w przypadki użycia dla płatności offline i płatności funduszy emerytalnych, które znajdują się wśród 14 projektów przypadków użycia, które Bank Rezerw Australii ogłosił w marcu. Oprócz tych trzech projektów, Grupa będzie również zaangażowana w dystrybucję CBDC.
A$DC miał premierę w marcu 2022 roku jako pierwszy wydany stablecoin oparty na dolarze australijskim. Został on wykorzystany w czerwcu w handlu ACCU pomiędzy Victor Smorgon Group i Zerocap. Drugim australijskim stablecoinem wydanym przez bank był AUDN, wyemitowany przez National Australia Bank z myślą o handlu kredytami węglowymi. Moneta ta została wykorzystana w pierwszej w historii transgranicznej transakcji stablecoin w marcu.
Australia and New Zealand Banking Group Limited (ANZ) jest australijską międzynarodową firmą bankową i usług finansowych z siedzibą w Melbourne, Victoria. Jest drugim co do wielkości bankiem w Australii pod względem aktywów i czwartym co do wielkości bankiem pod względem kapitalizacji rynkowej. Jego obecna jednostka korporacyjna została utworzona 1 października 1970 roku, kiedy to Australia and New Zealand Bank (ANZ) połączył się z English, Scottish & Australian Bank (ES&A). Była to wówczas największa fuzja banków w historii Australii. Australia and New Zealand Bank z kolei został założony w 1951 roku jako połączenie Bank of Australasia i Union Bank of Australia, które zostały założone odpowiednio w 1835 i 1837 roku. ANZ jest jednym z wielkiej czwórki banków australijskich, wraz z Commonwealth Bank, NAB i Westpac.
Operacje australijskie stanowią największą część działalności ANZ, przy czym dominuje bankowość komercyjna i detaliczna. ANZ jest również największym bankiem w Nowej Zelandii, gdzie podmiot prawny stał się znany jako ANZ National Bank w 2003 roku i zmienił się na ANZ Bank New Zealand w 2012 roku. Od 2003 do 2012 roku prowadził dwie marki w Nowej Zelandii, ANZ i National Bank of New Zealand. Marka National Bank została wycofana w 2012 roku, przy czym wiele oddziałów zostało zamkniętych, a inne przekształcone w oddziały ANZ. Oprócz operacji w całej Australii i Nowej Zelandii, ANZ działa również w 34 innych krajach.
ANZ wraz ze swoimi spółkami zależnymi zatrudnia 51 000 pracowników i obsługuje około dziewięciu milionów klientów na całym świecie.