W obliczu rosnącej liczby oszustw Austriackie organy regulacyjne zamierzają wprowadzić surowsze przepisy dotyczące kryptowalut.
Austriacki Urząd Rynku Finansowego (FMA) ujawnił, że ponad 60% wszystkich zgłoszonych oszustw finansowych w kraju dotyczy produktów handlu kryptowalutami. Podmiot twierdzi, że kryptowalutowi oszuści używają platform mediów społecznościowych, takich jak Telegram i TikTok, do reklamowania swoich fałszywych ofert wśród potencjalnych ofiar.
Komentując potrzebę wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących kryptowalut w celu ograniczenia zagrożeń związanych z oszukańczymi działaniami inwestycyjnymi, Klaus Grubelnik, rzecznik FMA, zauważył: – Widzimy wielką potrzebę ściślejszych regulacji. Fałszywe oferty na akcje i złoto istnieją od zawsze, a te oszustwa przenoszą się teraz na aktywa cyfrowe.
Gwałtowny wzrost doniesień o oszustwach kryptowalutowych w 2020 roku może być powiązany z ogólnym wzrostem oszustw związanych z kryptowalutami w związku z początkiem pandemii koronawirusa w zeszłym roku.
W 2018 roku minister finansów Austrii Hartwig Löger wezwał do wprowadzenia ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących kryptowalut w celu zwalczania prania pieniędzy. W tym czasie komentarze Lögera pojawiły się w kontekście niedawno odkrytego schematu piramidy Optioment Bitcoin, który z oszustwa wyprowadził ponad 12 000 Bitcoinów (BTC).
Pomimo widocznego wzrostu odnotowanych inwestycji w oszustwa kryptograficzne w Austrii, tradycyjne giełdy w tym kraju nadal znajdują się w centrum jeżeli chodzi o przyjęcie handlu aktywami cyfrowymi.
Platformy, takie jak giełda wiedeńska, wymieniły różne produkty podlegające obrotowi na giełdzie kryptowalut, co jest wyraźnym odejściem od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie organy regulacyjne nie zezwoliły jeszcze na obrót kryptowalutowymi środkami giełdowymi.
Oprócz handlu regulowanego, płatności kryptograficzne zyskują również popularność w Austrii dzięki A1 Payment, jednemu z największych operatorów sieci komórkowych w kraju, umożliwiającym opcję płatności kryptowalutą od lipca 2020 r. Jeśli chodzi o wdrażanie technologii blockchain, Iota Foundation nawiązała współpracę z Politechniką Wiedeńską w listopadzie 2020 r. w celu zbadania działań badawczych w zakresie technologii rozproszonych rejestrów.