Argentyński organ podatkowy skonfiskował ponad 1000 portfeli kryptowalutowych powiązanych z przestępcami podatkowymi.
Jak donoszą argentyńskie media, sądy w całym krju zezwoliły na zajęcie 1.269 portfeli kryptowalutowych należących do obywateli z zaległymi długami wobec argentyńskiej Federalnej Administracji Dochodów Publicznych (AFIP). Podmiot ten zasygnalizował swój zamiar zajęcia portfeli kryptowalutowych należących do przestępców podatkowych jescze w maju 2022 r., nakazując giełdom kryptowalutowym i dostawcom usług płatniczych dostarczenie miesięcznych raportów na temat użytkowników ich platform. Usługi kryptowalutowe zostały poproszone o weryfikację tożsamości klientów i prowadzenie ewidencji kont użytkowników, a także szczegółowych sprawozdań finansowych, w tym przychodów, wydatków i miesięcznych sald. Dzięki temu, że firmy te dostarczają te informacje organowi podatkowemu, AFIP mógł w ciągu ostatnich kilku miesięcy egzekwować embargo na udziały w portfelach powiązanych z nieuczciwymi podatnikami.
Obecna standardowa procedura operacyjna AFIP w pierwszej kolejności kieruje się na konta bankowe i inne aktywa płynne w celu odzyskania długów. Jeśli podatnik nie może uregulować swojego długu lub jest nieubankowiony, AFIP będzie szukał możliwości zajęcia innych aktywów należących do danej osoby.
Pandemia COVID-19 dała nieco wytchnienia Argentyńczykom, którzy znaleźli się na celowniku AFIP, ponieważ wprowadzono 19-miesięczne moratorium na zajmowanie aktywów, aby złagodzić presję finansową na obywateli. W ostatnim czasie Argentyna odnotowała wzrost adopcji kryptowalut, przewyższający inne kraje Ameryki Południowej, napędzany przez obywateli szukających bezpiecznej przystani przed rosnącą inflacją.
Podczas gdy argentyński urząd podatkowy koncentruje się na cyfrowych aktywach podatników nieprzestrzegających przepisów, rząd i bank centralny tego kraju nie zgadzają się w kwestii traktowania kryptowalut. Prezydent Alberto Fernandez trafił na pierwsze strony gazet, podkreślając potencjał kryptowalut w walce z inflacją w sierpniu 2021 r., podobnie jak prezes banku centralnego Argentyny Miguel Pesce zasygnalizował nadchodzącą regulację branży i jej skrzyżowanie z konwencjonalnym systemem finansowym.