Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych opublikowała ostrzeżenie o nowych rodzajach oszustw z wykorzystaniem urządzeń do zakupu i sprzedaży kryptowalut.
Jak informuje komisja, oszuści podszywają się pod urzędników publicznych, agentów organów ścigania lub pracowników lokalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Do osiągnięcia swoich celów wykorzystują również aplikacje randkowe. Zdarza się też, że dzwonią do potencjalnych poszkodowanych, aby poinformować ich, że wygrali jakąś atrakcyjną nagrodę.
Bez względu na to, w jaki sposób dany proceder się zaczyna, praktycznie zawsze akcja kończy się tym, że oszust prosi o pieniądze. Jeśli użytkownik daje się nabrać, przestępca każe mu wypłacić nieco gotówki i udać się do bitomatu. Następnie oszust prosi o zakup kryptowaluty za pośrednictwem urządzenia – tu zazwyczaj wykorzystywany jest kod QR. Następnie oszust dzieli się z ofiarą kodem QR adresu swojego portfela. Dzięki temu, po zeskanowaniu kodu przez ofiarę, zakupione kryptowaluty trafiają na konto oszusta.
– Podstawowa kwestia, o której zawsze należy pamiętać jest taka, że nikt z rządu, organów ścigania, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej lub organizatora konkursu, w którym do wygrania są jakieś nagrody, nigdy nie powie ci, abyś zapłacił im kryptowalutą. Jeśli ktoś to zrobi, to za każdym razem jest to oszustwo – tłumaczy Cristina Miranda z Wydziału Edukacji Konsumentów i Przedsiębiorców Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych.
Z najnowszego raportu na temat przestępstw kryptowalutowych wynika, że w 2021 roku na całym świecie skradziono kryptowaluty o łącznej wartości 7,7 miliarda dolarów. To o 81 proc. więcej niż w 2020 roku.