Rządowa agencja stwierdziła, że o ile depozyty w ubezpieczonych bankach były objęte ochroną do 250 tysięcy dolarów, to w przypadku depozytów w firmach kryptowalutowych taka ochrona nie obowiązywała.
Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów wydała poradę informującą opinię publiczną, że nie ubezpiecza aktywów wydanych przez podmioty niebankowe, takie jak firmy kryptowalutowe. Podmiot doradził bankom w USA, by oceniły i zarządzały ryzykiem w relacjach stron trzecich z firmami kryptowalutowymi. Agencja rządowa poinformowała, że podczas gdy depozyty w ubezpieczonych bankach były objęte ochroną do 250 tys. dolarów, żadna taka ochrona nie miała zastosowania „przed niewykonaniem, niewypłacalnością lub bankructwem jakiegokolwiek podmiotu niebędącego bankiem, w tym kryptowalutowych powierników, giełd, brokerów, dostawców portfeli lub innych podmiotów, które wydają się naśladować banki”.
„Niektóre firmy kryptowalutowe błędnie przedstawiły konsumentom, że produkty kryptowalutowe kwalifikują się do ochrony ubezpieczeniowej depozytów FDIC lub że klienci są ubezpieczeni przez FDIC, jeśli firma kryptowalutowa upadnie. Tego rodzaju oświadczenia są niedokładne i mogą powodować zamieszanie wśród konsumentów dotyczące ubezpieczenia depozytów i szkodzić konsumentom w pewnych okolicznościach” – napisano w komunikacie.
Opinię opublikowano po tym, jak asystenci radcy generalnego Jason Gonzalez i Seth Rosebrock stwierdzili, że pożyczkodawca kryptowalutowy Voyager Digital złożył fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące ubezpieczonych depozytów. Zespół prawny zasugerował, że AFKUD nie ubezpieczy ani klientów Voyagera, ani środków zdeponowanych na platformie przed upadkiem firmy.
„Dezorientacja klientów może prowadzić do ryzyka prawnego dla banków, jeśli firma kryptowalutowa lub inny partner zewnętrzny ubezpieczonego banku, z którym mają do czynienia, składa fałszywe oświadczenia dotyczące natury i zakresu ubezpieczenia depozytów. Ponadto błędne oświadczenia i dezorientacja klientów mogą spowodować, że zaniepokojeni konsumenci z ubezpieczonymi relacjami z bankami będą przenosić fundusze, co może spowodować ryzyko płynności dla banków, a z kolei może potencjalnie spowodować ryzyko zysków i kapitału” – czytamy w dokumencie.
Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów rozpoczęła ubezpieczanie depozytów w 1934 roku, zaczynając od pokrycia do 2,5 tys. dolarów. Od tego czasu agencja poinformowała, że żaden deponent nie stracił ani grosza, pomimo tego, że ponad 9000 takich instytucji upadło przed 1940 rokiem. W latach 2001-2022 upadło 561 ubezpieczonych banków, osiągając szczytową liczbę 157 w 2010 roku.