Firma Accenture z listy „Fortune 500” nawiązała współpracę z Digital Dollar Foundation w celu przeprowadzenia testów cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Stanach Zjednoczonych.
Nowo utworzony projekt Digital Dollar przeprowadzi pięć programów pilotażowych CBDC w ciągu 12 miesięcy, począwszy od maja 2021 r. Celem projektu jest wygenerowanie danych, aby poinformować decydentów w USA o tym, jak opracować krajową walutę cyfrową.
Projekt Digital Dollar uruchomi trzy programy pilotażowe w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, generując dane o funkcjonalnych, socjologicznych i biznesowych korzyściach cyfrowego dolara.
Al Jazeera donosi, że były przewodniczący Commodity Futures Trading Commission i współzałożyciel Digital Dollar Foundation, Christopher Giancarlo, podkreślił brak amerykańskich danych dotyczących CBDC. – Co tydzień na całym świecie pojawiają się konferencje i artykuły na temat CBDC, oparte na danych z innych krajów. Nie ma żadnych prawdziwych danych i testów ze Stanów Zjednoczonych, które miałyby stanowić podstawę tej debaty. Staramy się wygenerować te rzeczywiste dane.
Jednak przedstawiciele Rezerwy Federalnej USA pozostają sceptyczni w tej kwestii. Jej przewodniczący Jerome Powell odpowiedział, że o wiele ważniejsze jest, by stworzyć cyfrowego dolara, niż by dokonać tego szybko. Giancarlo odparł, że Powell miał rację, zachowując ostrożność, ale ostrzegł, że Stany Zjednoczone mogą zostać jeszcze bardziej w tyle, ponieważ Chiny posuwają się naprzód z własnymi testami i wdrożeniem CBDC.
Podczas gdy Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych prowadzi badania nad technologią i zastosowaniami CBDC, Stany Zjednoczone pozostają w tyle za inicjatywami dotyczącymi waluty cyfrowej, które są obecnie realizowane w wielu innych jurysdykcjach. Chiński bank centralny i wiodące banki stanowe przygotowywały się do przetestowania cyfrowego juana na festiwalu zakupów, który odbędzie się 5 maja 2021 r.
Accenture pracowało już nad wieloma projektami CBDC w innych krajach, w tym w Kanadzie, Singapurze, Francji i Szwecji – która zakończyła już pierwszą fazę pilotażu.
Według badania przeprowadzonego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych 80% światowych banków centralnych bada już waluty cyfrowe emitowane przez banki centralne.