UNICEF o przyjęciu kryptowalut w głównym nurcie

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zwraca uwagę na zagrożenia finansowe, jakie stwarzają nieuregulowane rynki kryptowalut.

Raport UNICEF „Perspektywy dla dzieci w 2022 roku”, który bada wpływ globalnych trendów na dzieci, przewiduje dalszą adopcję kryptowalut w głównym nurcie. Z dokumentu można się dowiedzieć, że do końca 2021 roku waluty cyfrowe zyskały powszechne zainteresowanie w 87 krajach, przy czym większość państw eksperymentuje już nad własnymi wersjami waluty cyfrowej banku centralnego.

UNICEF spodziewa się podobnej trajektorii wzrostu w 2022 roku. „W wielu krajach może powstać potencjalny sojusz między rządami, dużymi bankami i firmami inwestycyjnymi przeciwko challenger bankom i finansom opartym na blockchain” – czytamy w raporcie.

Parcie na przyjęcie kryptowalut do głównego nurtu jest również napędzane przez presję ekonomiczną wywieraną przez pandemię COVID-19. Jak podał UNICEF, ożywienie gospodarcze w krajach o wysokim dochodzie będzie powolne i odnotuje wzrost w 2022 roku, pomimo uwzględnienia przyszłych zakłóceń związanych z pandemią.

UNICEF spodziewa się również współpracy rządów, dużych banków i firm inwestycyjnych z firmami kryptowalutowymi i blockchain: „Rozwój ten będzie ostatecznie wymagał pojawienia się krajowych i międzynarodowych ram prawnych i regulacyjnych”.

Wraz z włączeniem kryptowalut do głównego nurtu, UNICEF uznaje znaczące korzyści nadane poprzez integrację finansową i „przekazy pieniężne bez tarcia oraz bardziej natychmiastowe, przejrzyste i wydajne programy pomocy społecznej.”

Jednocześnie fundusz zwraca uwagę na zagrożenia, jakie nieuregulowane rynki stwarzają dla dzieci. Chodzi przede wszystkim o stabilność systemów finansowych i zmniejszające się dochody rządowe. Wzywając do nowych reform w zakresie ochrony dzieci, raport zwraca uwagę na niektóre z możliwych negatywnych skutków nieuregulowanych transakcji, które wspierają handel dziećmi, wykorzystywanie seksualne, sprzedaż i zakup treści przedstawiających wykorzystywanie dzieci, a także wyłudzanie i wymuszanie haraczy. „Teraz jest czas, aby rozpocząć włączanie zabezpieczeń dzieci związanych z kryptowalutami i walutami cyfrowymi do inicjatyw ochrony dzieci online” – czytamy w raporcie.