Twórca Dogecoin skrytykował Mozillę za wstrzymanie darowizn na kryptowaluty

Billy Markus wypowiedział się krytycznie o działaniach przedsiębiorstwa.

31 grudnia 2021 r. firma, do której należy przeglądarka internetowa Firefox, poinformowała, że akceptuje kryptowaluty takie jak Dogecoin (DOGE), Ether (ETH) i Bitcoin (BTC) jako darowizny. Przedsiębiorstwo opublikowało również link do dokonywania darowizn poprzez Bitpay. Jednakże, mniej niż tydzień później, akcja ta została wstrzymana po tym, jak spotkała się z negatywnymi reakcjami użytkowników i programisty Jamiego Zawinskiego, współzałożyciela Mozilli. Według Zawinskiego, wszyscy zaangażowani w kampanię powinni „wstydzić się tej decyzji o współpracy z niszczącymi planetę oszustami Ponzi”. Ponadto Zawinski w jednym ze swoich wpisów stwierdził, że model biznesowy przemysłu kryptowalutowego jest nierealistyczny. – Oni produkują tylko zanieczyszczenia i nic poza tym, i zamieniają to w pieniądze – napisał.

Wkrótce później Mozilla zdecydowała się wstrzymać darowizny kryptowalutowe i przeprowadzić wewnętrzną dyskusję na temat wpływu kryptowalut na środowisko. Jednocześnie przedsiębiorstwo zapowiedziało, że dokona przeglądu swojej polityki dotyczącej darowizn kryptowalutowych i sprawdzi, czy jest ona zgodna z jej celami klimatycznymi. W odpowiedzi, twórca Dogecoin Billy Markus skrytykował te stanowisko, wskazując na znaczenie papierowych dolarów i tradycyjnej infrastruktury bankowej.

Przypomnijmy, że w 2021 roku, szef Tesla Motors Elon Musk ogłosił, że firma przestanie akceptować Bitcoiny. Swoją decyzję tłumaczył obawami o środowisko naturalne. Niedługo później wysiłki, aby uczynić kryptowalutę bardziej przyjazną dla środowiska, zaczęły zyskiwać na popularności.

Jamie Zawinski, to amerykański haker i programista. Jest najbardziej znany jako twórca uniksowego portu przeglądarki internetowej Netscape Navigator i wygaszacza ekranu dla X Window System – XScreenSaver oraz dużego wkładu do projektu XEmacs. Był twórcą projektu Mozilla. Odszedł z niego 1 kwietnia 1999 po konfliktach ze swoim pracodawcą Netscape, które narosły po wykupieniu firmy przez korporację America Online.