Całkowita liczba państw z absolutnym zakazem lub surowymi ograniczeniami dotyczącymi kryptowalut wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat i niewiele wskazuje na to, że trend ten ulegnie spowolnieniu.
Chociaż 2021 był dobrym rokiem dla branży kryptowalutowej pod względem wyników rynkowych, liczba krajów zakazujących kryptowalut wzrosła ponad dwukrotnie od 2018 roku.
Raport Biblioteki Kongresu (LOC) wyszczególnia dziewięć państw, które obecnie zastosowały bezwzględny zakaz dotyczący kryptowalut i 42 z zakazem dorozumianym. Jest to wzrost z ośmiu i 15 odpowiednio w 2018 roku, kiedy raport został po raz pierwszy opublikowany.
W kontekście raportu LOC, absolutny zakaz oznacza, że wszelkie „transakcje z kryptowalutą lub posiadanie kryptowaluty jest czynem przestępczym”, podczas gdy dorozumiany zakaz zabrania giełdom kryptowalutowym, bankom i innym instytucjom finansowym „handlowania kryptowalutami lub oferowania usług osobom fizycznym / firmom handlującym kryptowalutami”.
Dziewięć nowych krajów z bezwzględnym zakazem kryptowalut to Egipt, Irak, Katar, Oman, Maroko, Algieria, Tunezja, Bangladesz i Chiny. Gwałtowny wzrost liczby państw zakazujących lub regulujących kryptowaluty w ciągu ostatnich trzech lat nie wykazuje oznak spowolnienia, ponieważ kilka rządów obecnie analizuje swoje opcje. Oprócz 51 krajów z zakazem kryptowalut, 103 zastosowały przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu (AML/CFT), co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu z 33 jurysdykcjami, w których takie przepisy obowiązywały w 2018 roku.
Szwedzki organ nadzoru finansowego i Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska wezwały do wprowadzenia zakazu wydobywania Proof of Work (PoW) w listopadzie 2021 r. ze względu na zapotrzebowanie na energię i koszty środowiskowe związane z utrzymaniem sieci w ruchu. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony paryskiej firmy Melanion Capital, która nazwała roszczenia przeciwko górnictwu „całkowicie błędnymi informacjami”.
Tymczasem Estonia zamierza wdrożyć zasady AML/CFT w lutym 2022 r. Mają one zmienić definicję dostawcy usług wirtualnych aktywów (VASP) i zastosować domyślny zakaz zdecentralizowanych finansów (DeFi) i Bitcoin (BTC).