Paragwaj o krok bliżej do uregulowania cyfrowych walut

Ustawa, która ma na celu uregulowanie lokalnego przemysłu kryptowalutowego, przeszła przez senat Paragwaju.

17 grudnia 2021 roku Senat Paragwaju zatwierdził wprowadzony w lipcu tego samego roku projekt ustawy o kryptowalutach. Przepisy, które definiują kilka kluczowych pojęć, w tym wirtualne aktywa i wzywają do uzyskania licencji na wydobycie kryptowalut, zostaną teraz przesłane do Zastępczej Izby do dalszych obrad.

Senator Fernando Silva Facetti ujawnił, że ustawa została przyjęta w paragwajskim Senacie po kontrowersyjnej debacie. Jak podkreślił, ustawa ma również na celu wspieranie rozwoju działalności wydobywczej kryptowalut poprzez wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej w kraju. Główna część przepisów zawiera definicję aktywów wirtualnych, tokenów, górnictwa kryptowalutowego i VASPs (dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi). Dokument przyznaje również Ministerstwu Przemysłu i Handlu prawo do zwrócenia się o pomoc do organów rządowych spoza jego granic w celu wdrożenia prawa.

Projekt ustawy wyraźnie stwierdza, że wydobywanie kryptowalut jest legalną działalnością. Można w nim przeczytać, że „wydobycie wirtualnych aktywów jest cyfrową i innowacyjną branżą. Branża bta ędzie korzystać ze wszystkich mechanizmów motywacyjnych przewidzianych w ustawodawstwie krajowym.”

W drugiej połowie 2021 r. Paragwaj produkował więcej energii niż jej zużywał. W związku z tym kilka firm jest zainteresowanych prowadzeniem operacji wydobywania kryptowalut właśnie w tym kraju.

W lipcu 2021 r. paragwajski kongresmen Carlos Rejala i senator Fernando Silva Facetti przedstawili projekt ustawy o Bitcoin w Kongresie, demonstrując zaangażowanie ustawodawców w tworzenie kompleksowej polityki dotyczącej aktywów cyfrowych dla swojego kraju. Ustawa została już przyjęta przez Kongres Paragwaju i będzie omawiana w Izbie Deputowanych w 2022 roku.

Ze względu na lokalne wyzwania gospodarcze i fiskalne, zwłaszcza w Argentynie, Wenezueli i Meksyku, Ameryka Południowa stała się realnym punktem zapalnym dla przyjęcia kryptowalut. Na przykład w sytuacji gdy ich krajowe waluty fiat rozpadły się, Argentyńczycy i Wenezuelczycy zwrócili się ku cyfrowym alternatywom, takim jak Bitcoin, jako bardziej realnej opcji płatności. Inne kraje, takie jak Salwador, przyjęły zupełnie inne podejście, z prezydentem zachęcającym do korzystania z BTC przez obywateli.