Nowa technologia kryptograficzna ochroni bitcoina?

Andersen Cheng, zarządzający firmą Post Quantum twierdzi, że komputery kwantowe wyprodukowane w tajemnicy przez rządy mogą złamać wszelkie aktualne algorytmy szyfrowania w ciągu najbliższych trzech lat.

Informację na ten temat Cheng miał otrzymać od znajomych ze świata brytyjskiego wywiadu, którym sprzedawał oprogramowanie do cyberbezpieczeństwa. Szef firmy Post Quantum twierdzi, że jeśli nie podejmiemy szybkich działań, skomputeryzowany świat może popaść w „całkowitą zapaść finansową”. Okazuje się więc, że komputer kwantowy, gdy będzie działał, może ujawnić tajemnice każdego rządu, opróżnić każde konto bankowe i obezwładnić elektrownie jądrowe. Zdaniem Chenga kwant może również zagrozić bitcoinowi. Hakerzy mogą bowiem użyć komputera kwantowego do odtworzenia kluczy publicznych w celu uzyskania kluczy prywatnych, a następnie opróżnić portfel każdego użytkownika.

Szef Post Quantum twierdzi, że kierowana przez niego firma stworzyła kwantowy protokół szyfrowania. Banki i rządy mogłyby go użyć do ponownego zaszyfrowania swoich plików, a łańcuchy bloków mogłyby zapobiec włamywaniu się do sieci. Algorytm najpierw szyfruje wiadomość, wypełniając ją zbędnymi danymi i celowo uszkadza ją ją przypadkowymi błędami. W ten sposób odbiorca zaszyfrowanego tekstu z prawidłowym kluczem prywatnym wie, który plik ma wyciąć i w jaki sposób może poprawić ewentualne błędy.

Pomimo tego, że komputery kwantowe będą stanowić zagrożenie dla współcześnie wykorzystywanych algorytmów kryptograficznych z kluczem publicznym, uważa się, że wiele z obecnie wykorzystywanych algorytmów kryptografii symetrycznej (szyfry symetryczne, funkcje haszujące) będą relatywnie bezpieczne w przypadku ataku z wykorzystaniem komputera kwantowego]. W momencie, gdy algorytm kwantowy Grovera przyśpiesza ataki przeciwko szyfrom symetrycznym, podwojenie rozmiaru klucza może skutecznie zablokować te ataki, powodując wydłużenie łamania hasła do absurdalnego czasu[8]. W związku z tym postkwantowa kryptografia symetryczna nie musi znacząco różnić się od obecnie stosowanej kryptografii symetrycznej.

Warto przypomnieć, że kryptografia postkwantowa to nie to samo, co kryptografia kwantowa. Kryptografia postkwantowa nie wymaga wykorzystania zjawisk kwantowych, aby osiągnąć tajność danych, a kryptografia kwantowa wymaga tych zjawisk.