Kraken wycofa monetę kryptowalutową Monero dla klientów z Wielkiej Brytanii

Ósma giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu, ogłosiła, że ​​usunie z obrotu monetę kryptowalutową Monero (XMR) zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii.

Platforma zaprzestanie wszelkich działań związanych z handlem XMR, ustawi portfele XMR na tylko wypłaty i wymusi likwidację wszelkich istniejących pozycji depozytu zabezpieczającego XMR po 26 listopada 2021 r.

Dzięki zaawansowanej kryptografii monety zapewniające prywatność, takie jak Monero, ukrywają adresy publicznych portfeli uczestników i kwoty płatności, podczas gdy ich transakcje pojawiają się w łańcuchu bloków, co w kontekście obecnej technologii uniemożliwia podmiotom śledczym, takim jak Chainalytics, cyfrowe śledzenie tożsamości transakcji.

Rozwój monet zapewniających prywatność, takich jak XMR, od dłuższego czasu budził wiele kontrowersji na rynku. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że monety zapewniają użytkownikom większą prywatność niż kryptowaluty z powszechnie dostępnymi księgami, takimi jak Bitcoin (BTC), wiedząc, że nie można porównywać adresów publicznych portfeli i transakcji osób fizycznych z informacjami o kliencie przechowywanymi na giełdach. Z drugiej strony krytycy tego pomysłu twierdzą, że niemożliwy do wyśledzenia charakter monet zapewniających prywatność sprawia, że ​​ich przyjęcie jest rozwiązaniem idealnym dla przestępców – mogą oni wykorzystywać tę technikę na przykład do handlu narkotykami, w celu uchylania się od płacenia podatków lub prania brudnych pieniędzy.

W rezultacie monety prywatności są poddawane kontroli przez giełdy kryptowalut na całym świecie. W 2020 roku Coinbase odmówił umieszczenia XMR na swojej liście kryptowalut, powołując się na obawy regulacyjne. Wcześniej, w styczniu 2020 r., Bittrex wycofał z obrotu XMR, a także wiodące monety prywatności Zcash (ZEC) i Dash. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Riccardo Spagni, twórca XMR, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych w lipcu na wniosek rządu Republiki Południowej Afryki w związku z domniemanymi przestępstwami oszustwa w tym kraju w latach 2009-2011. Od tego czasu został zwolniony z aresztu, ale postępowanie sądowe jest w toku.

Pomimo rosnącego sprzeciwu scentralizowanych instytucji finansowych i organów administracyjnych przeciwko monetom prywatności, nadal zyskują one na popularności wśród użytkowników kryptowalut. Według CoinGecko całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich monet prywatności w listopadzie 2021 r. wynosiła prawie 15 miliardów dolarów.