Prezes banku centralnego Peru zapowiedział, że kraj połączy siły z Indiami, Singapurem i Hongkongiem w celu opracowania własnej waluty cyfrowej banku centralnego.
Prezes Centralnego Banku Rezerw Peru Julio Velarde poinformował, że jego kraj weźmie udział w tworzeniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Na dorocznej konferencji dyrektorów (CADE) z liderami biznesu, która odbyła się w Limie 16 listopada 2021 r., Velarde powiedział: – Myślę, że system płatności, który będziemy mieć za osiem lat na świecie, będzie zupełnie inny niż obecny. Nawet system finansowy prawdopodobnie będzie zupełnie inny.
Velarde poinformował, że Peru będzie współpracować z bankami centralnymi krajów bardziej zaawansowanych w rozwoju CBDC, w tym Indii, Singapuru i Hongkongu.
– Nie będziemy pierwsi, ponieważ nie mamy zasobów, aby być pierwszymi i stawić czoła temu ryzyku. Ale nie chcemy pozostać w tyle. Jesteśmy przynajmniej na tym samym poziomie, a może jeszcze dalej niż kraje o podobnej wielkości, choć za Meksykiem i Brazylią – dodał.
CBDC to cyfrowa forma krajowej waluty fiducjarnej, emitowana i kontrolowana przez bank centralny danego kraju. Według Atlantic Council 87 krajów (reprezentujących ponad 90% światowego PKB) prowadzi obecnie badania nad CBDC, a siedem uruchomiło jeden. Dla porównania, w maju 2020 r. tylko 35 krajów rozważało opracowanie CBDC. Meksyk i Brazylia planują wdrożyć CBDC przed 2023 rokiem, a Bahamy mają już CBDC Sand Dollar.
Jeśli chodzi o nadchodzących partnerów rozwojowych CBDC w Peru, Bank Rezerw Indii planuje uruchomić próbne wdrożenie cyfrowej rupii przed końcem 2021 roku. – Jesteśmy bardzo ostrożni, ponieważ jest to zupełnie nowy produkt, nie tylko dla RBI, ale dla całego świata – mówił w sierpniu 2021 r. gubernator indyjskiego banku rezerw Shaktikanta Das.
Tymczasem władze monetarne Hongkongu (HKMA) nadal badają możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara hongkońskiego (e-HKD), aby wykorzystać potencjalne korzyści dla handlu detalicznego na rynkach transgranicznych miasta. Natomiast władza monetarna Singapuru (MAS) podzieliła się planami prywatnej, detalicznej CBDC w ramach „Inicjatywy Projektu Orchidea”. Wszyscy ścigają się, aby dogonić Chiny, które według szefa ds. walut cyfrowych Ludowego Banku Chin przetworzyły łącznie 62 miliardy juanów cyfrowych.