Firma produkcyjna złożyła pozew, oskarżając reżysera Quentina Tarantino o naruszenie praw autorskich za sprzedaż NFT nawiązujących do jego przebojowego filmu z 1994 roku.
2 listopada 2021 r. Tarantino ogłosił, że w grudniu 2021 r. udostępni w formie tokenów NFT siedem roboczych scen ze scenariusza „Pulp Fiction”. Każdy z tokenów zawierałby również ekskluzywny komentarz reżysera zawierający ciekawostki na temat powstawania filmu.
Miramax jest właścicielem praw do reżyserskiej wersji „Pulp Fiction”. W pozwie złożonym 16 listopada 2021 r. w Centralnym Dystrykcie Kalifornii. przedstawiciele wytwórni piszą, że „Tarantino utrzymywał swoje plany Pulp Fiction NFT w tajemnicy” i zamierzenia te te kolidują z własnymi planami wytwórni dotyczącymi tworzenia „NFT Pulp Fiction”.
Adwokat Miramax, Bart Williams, oskarża również zespół ludzi reprezentujących Quentina Tarantino o „celową i krótkoterminową grabież”. „Ta grupa (osób – przyp. red.) zdecydowała się lekkomyślnie, chciwie i celowo zignorować umowę, którą podpisał Quentin, zamiast postępować zgodnie z jasnym prawnym i etycznym podejściem, polegającym po prostu na komunikowaniu się z Miramaxem w sprawie proponowanych przez niego pomysłów” – napisał. W pozwie stwierdzono również, że Tarantino „nie próbował skontaktować się z Miramaxem przed skoordynowaną kampanią prasową, pomimo prawdopodobnie rozległych negocjacji ze stronami trzecimi w celu opracowania i sprzedaży NFT”.
Prawnicy Tarantino twierdzą, że zachował on prawo do opublikowania swojego oryginalnego scenariusza w umowie podpisanej z Miramaxem przed laty i że korzysta z tego prawa poprzez sprzedaż NFT. Jednak Miramax twierdzi, że transakcje NFT są jednorazową sprzedażą i nie są równoznaczne z publikacją scenariusza. Pozew dotyczy zarzutów naruszenia umowy, naruszenia praw autorskich, naruszenia znaku towarowego i nieuczciwej konkurencji. Wytwórnia wysłała już Quentinowi Tarantino wezwanie do zaprzestania sprzedaży tokenów.
Miramax to firma produkcyjna założona przez potentata filmowego Harveya Weinsteina i jego brata Boba Weinsteina. Harvey Weinstein został usunięty z firmy w październiku 2017 r. po tym, jak pod jego adresem ze strony wielu kobiet padły zarzuty o wykorzystywanie seksualne.
Wytwórnia sfinansowała i współpracowała z Quentinem Tarantino przy kilku jego filmach, które odniosły znaczny sukces komercyjny, w tym „Jackie Brown” i dwóch częściach „Kill Billa”. „Pulp Fiction” był pierwszym dużym filmem Miramaxa – obraz zarobił ponad 213 milionów dolarów na całym świecie.