Banca d’Italia i Deutsche Bundesbank podzieliły się doświadczeniami na temat rozliczeń opartych na technologii rozproszonej księgi rachunkowej.
Europejskie banki centralne intensyfikują wysiłki na rzecz wykorzystania technologii rozproszonej księgi (DLT), która jest podstawą łańcucha bloków, w rozliczeniach pieniężnych banku centralnego. Banca d’Italia i Deutsche Bundesbank, banki centralne Włoch i Niemiec, połączyły siły, aby pracować nad rozliczeniami w pieniądzu banku centralnego na giełdach aktywów opartych na technologii DLT.
W oficjalnym komunikacie podkreślono, że głównym celem wspólnych warsztatów nie było wykorzystanie DLT jako zamiennika konwencjonalnych systemów. Zamiast tego inicjatywa ma na celu uzupełnienie obecnych praktyk rozrachunku pieniężnego banku centralnego o programowalny mechanizm wyzwalający, który łączy aktywa oparte na technologii DLT, takie jak tokenizowane papiery wartościowe, z gotówką do rozliczenia za pośrednictwem konwencjonalnych systemów płatności.
Proponowany system minimalizowałby ryzyko kontrahenta dla obu stron, zachowując tryb rozliczeń dostawa-zapłata. Programowalny wyzwalacz uzupełniałby cyfrowe euro i służyłby jako pomost techniczny między istniejącymi systemami płatniczymi wykorzystywanymi przez banki centralne Eurosystemu a rozrachunkiem aktywów tokenizowanych w oparciu o technologię DLT.- DLT ma potencjał, aby wprowadzić nowe produkty i usługi, wygenerować dodatkowe strumienie przychodów, obniżyć koszty operacyjne i usprawnić struktury organizacyjne – powiedział prezes włoskiego banku centralnego Ignazio Visco. Podkreślił on, że przyjęcie DLT na poziomie infrastruktury na tradycyjnych rynkach wymagałoby czasu „z powodu niezbędnych dogłębnych dochodzeń oraz oceny kosztów i ryzyka”.
– Jeśli uczestnicy rynku chcą czerpać korzyści z nowych technologii, takich jak DLT, do rozliczania tokenizowanych aktywów, banki centralne powinny to wspierać, umożliwiając rozliczenie odpowiadającej nogi gotówkowej w bezpiecznych pieniądzach banku centralnego – powiedział prezes Deutsche Bundesbank Jens Weidmann. – Testowane rozwiązanie wyzwalające mogłoby dobrze zaspokoić potrzeby rynku i utrzymać pieniądze banku centralnego w systemach prowadzonych przez banki centralne. W porównaniu z tworzeniem cyfrowej waluty hurtowego banku centralnego, rozwiązanie wyzwalające może działać w znacznie krótszym czasie – dodał.
W marcu 2021 r. Deutsche Boerse, Deutsche Bundesbank i Niemiecka Agencja Finansowa przeprowadziły pilotażowy test z udziałem Citibank, Barclays, Goldman Sachs, Commerzbank, DZ Bank i Societe Generale, łącząc tradycyjne finansowanie z technologią rozproszonej księgi.