Pierwotne plany zakładały, że cyfrowa waluta nigeryjskiego banku centralnego zostanie wprowadzona na rynek na początku października 2021 r.
Centralny Bank Nigerii opublikował dokument, w którym potwierdził zamiar wprowadzenia cyfrowej waluty – eNaira – po wcześniejszych, bezskutecznych próbach, które miały miejsce 1 października 2021 r. Zgodnie z komunikatem bank jest już gotowy do wdrożenia nigeryjskiego CBDC.
Obecnie Centralny Bank Nigerii pracuje nad globalną kryptowalutą, która będzie wykorzystywana jako środek płatniczy i magazyn wartości, a także zastąpi gotówkę. W komunikacie bank zbagatelizował niedotrzymanie terminu podkreślając, jak ważna jest poprawa obecnej sytuacji na rynku i w jakim stopniu e-Nair przyczyni się do długoterminowego sukcesu walut cyfrowych. Przedstawiciele banku podkreślili również, że zamiast spieszyć się z wypuszczeniem cyfrowej waluty, która nie uzyskała jeszcze wszystkich niezbędnych zezwoleń, należy zadbać o wszystkie szczegóły.
Przypomnijmy, że nigeryjski Federalny Sąd Najwyższy zatwierdził wprowadzenie CBDC jako prawnego środka płatniczego 2 października 2021 r. Tymczasem Centralny Bank Nigerii opublikował dokument zawierający zasady projektowania eNaira wraz z przeglądem oczekiwań wobec nigeryjskiej waluty cyfrowej. Oba dokumenty są dostępne na stronie internetowej banku w języku angielskim, a także w językach hausa i joruba.
Według banku zamiast skoncentrować wszystkie swoje wysiłki na uruchomieniu eNaira na czas, należy skupić się na jego właściwym zaprojektowaniu. Instytucja poświęciła również dużo czasu na edukowanie potencjalnych użytkowników o możliwościach waluty, ryzyku i sposobach ich łagodzenia.
ENaira będzie działać jako portfel, za pomocą którego klienci mogą przechowywać istniejące środki na swoim koncie bankowym. Waluta przyspieszy włączenie finansowe i umożliwi tańsze i szybsze napływy przekazów pieniężnych.
Waluty cyfrowe banku centralnego będą zwykle używane jako legalny pieniądz, a także będą uważane za bezpośrednie zobowiązanie banku centralnego. CBDC zostałaby podzielona na dwie kategorie: sprzedaż detaliczną i hurtową. „Detaliczna” CBDC byłaby wykorzystywana jako cyfrowe rozszerzenie waluty przez wszystkie osoby i firmy, podczas gdy „hurtowa” CBDC może być wykorzystywana jako aktywa rozliczeniowe na rynku międzybankowym wyłącznie przez dozwolone instytucje. Oznacza to, że detaliczna CBDC będzie wykorzystywana w taki sam sposób jak banknoty do dokonywania płatności detalicznych (Peer-to-Peer i Business-to-Person), natomiast hurtowa CBDC będzie wykorzystywana do umożliwienia transakcji między instytucjami finansowymi, bankami centralnymi i podmiotami posiadającymi rachunki w bankach centralnych.