Pakistański sąd najwyższy nakazuje rządowi uregulowanie kwestii kryptowalut

Najwyższy organ sądowy w pakistańskiej prowincji Sindh, zwrócił się do rządu z wnioskiem o opracowanie sposobów regulacji kryptowalut.

Jak donosi pakistańsko-angielski dziennik „The Express Tribune”, sąd wydał instrukcje podczas analizowania wniesionej do niego petycji, kwestionującej legalność zakazu kryptowalut w tym kraju w 2018 roku. Sąd poinstruował organy regulacyjne, takie jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Pakistanu (SECP) oraz bank centralny, aby współpracowały z agencjami rządowymi, takimi jak Ministerstwa Informatyki i Prawa, w celu opracowania przepisów dotyczących kryptowalut w ciągu trzech miesięcy. W ramach prowadzonego postępowania sąd wnioskował również o złożenie w tym samym terminie raportu z działań podjętych w celu uregulowania kryptowalut.

Jak powszechnie wiadomo, sąd rozważał wprowadzenie regulacji dotyczących kryptowalut od listopada 2020 r.

Zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu znajduje się obecnie w centrum konsultacji rządowych dotyczących kryptowalut, zwłaszcza w obliczu presji ze strony Grupy Zadaniowej Działania Finansowego.

Sindh jest kolejną prowincją, która domaga się uznania kryptowalut w Pakistanie. W grudniu 2020 r. zgromadzenie Khyber Pakhtunkhwa wezwało rząd federalny do legalizacji kryptowalut. W tamtym czasie ustawodawcy wskazywali na szeroki charakter adopcji walut cyfrowych jako wskazówkę, że kryptowaluty mają w przyszłości zastąpić fiat. Z kolei w marcu 2021 r. Khyber Pakhtunkhwa, kolejna z czterech prowincji Pakistanu, ogłosiła plany pilotażowych farm wydobywczych kryptowalut w regionie.

Tymczasem Państwowy Bank Pakistanu, podobnie jak wiele innych banków centralnych na całym świecie, również bada waluty cyfrowe banków centralnych.

Z kolei w sprawie związanej z kryptowalutami przed Sądem Najwyższym w Lahore z udziałem zainteresowanych stron, takich jak SECP, SBP i rząd federalny, sąd poprosił uczestników o przedstawienie kwestii prawnych w tej sprawie w kolejnych postępowaniach.

Sindh to prowincja Pakistanu, położona w dolnym biegu Indusu. Mieszka w niej 33 milionów ludzi, w zdecydowanej większości muzułmanów posługujących się zbliżonym do urdu językiem sindhi. Od zachodu i północy prowincja graniczy kolejno z Beludżystanem i Pendżabem; od strony wschodniej terytorium styka się poprzez pustynię Thar z Indiami.