Beepool kończy działalność ze względu na represje w Chinach

Czwarta co do wielkości kopalnia wydobywcza Ethereum jest zamykana w związku z represją chińskich władz wobec kryptowalut.

W dniu 28 września 2021 r. chińska kopalnia Ethereum ogłosiła w opublikowanym za pośrednictwem serwisu Twitter komunikacie, że zawiesza swoją działalność w odpowiedzi na najnowszą politykę regulacyjną Chin. Wiadomo już, że rejestracja nowych użytkowników i dodawanie subkont dla istniejących użytkowników serwisu zostało przerwane ze skutkiem natychmiastowym, a wszystkie serwery dostępu do kopania mają przestać działać do 15 października 2021 r.

Komunikat pojawił się w sieci zaledwie dzień po tym, jak poprzedniego dnia podano do publicznej wiadomości, że SparkPool, druga co do wielkości pula wydobywcza Ethereum, zawiesi swoją działalność do końca września 2021 r. – jak się okazuje, z podobnych co wspomniane powodów. Przypomnijmy, że łącznie BeePool i SparkPool odpowiadają za ponad jedną czwartą hashrate Ethereum.

Tymczasem Ludowy Bank Chin wzmacnia współpracę między swoimi poszczególnymi departamentami. Celem tych działań jest stłumienie aktywności użytkowników w przestrzeni kryptowalut. Działania LBCh mają na celu odcięcie kanałów płatności oraz wyeliminowanie z użytku niektórych stron internetowych i aplikacji mobilnych. Póki co operacje prowadzone przez bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej doprowadziły do ograniczenia liczby operacji wydobywczych odbywających się w Chinach.

Z kolei 27 września 2021 r. media z prowincji Guangming poinformowały, że władze w autonomicznym regionie Mongolii Wewnętrznej skonfiskowały z magazynu 10 tysięcy maszyn służących do wydobywania Ethereum. Według wstępnych obliczeń górnicy do wydobycia ETH zużywali 1104 kWh energii elektrycznej. Według doniesień dziennikarzy władze Mongolii Wewnętrznej zamknęły do ​​tej pory 45 projektów wydobycia wirtualnej waluty, oszczędzając w ten sposób 6,58 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, co według placówek odpowiada dwóm milionom ton standardowego węgla.

Przypomnijmy, że BeePool działa od 2017 roku. Pod koniec września 2021 r. jego pula wydobywcza stanowiła 6,7% udziału w wydobyciu Ethereum.