Organ podatkowy Iranu chce zalegalizować giełdy kryptowalut

Irańska Narodowa Administracja Podatkowa (INTA) naciska na ustanowienie ram prawnych dla opodatkowania platform handlu kryptowalutami działających w tym kraju.

Dwa miesiące po wezwaniu prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego do ustanowienia ram prawnych dla handlu kryptowalutami, INTA podobno wyszczególniła konieczność legalizacji wymiany aktywów cyfrowych w propozycji cytowanej przez lokalne media. Przypominając irańskim organom regulacyjnym, że do nakładania podatków wymagane są ramy prawne, INTA poinformowała, że rząd powinien zezwalać tylko autoryzowanym giełdom na przeliczanie waluty przy jednoczesnym śledzeniu transakcji.

Organ podatkowy wezwał do utrzymania ram prawnych po szerszej stronie spektrum, aby uniknąć trudnych warunków dla giełd kryptograficznych, które mogłyby spowodować proliferację czarnego rynku.

Podatek od zysków kapitałowych, podatek stały i podatek pracowniczy to trzy systemy podatkowe dotyczące platform handlu kryptowalutami zaproponowane przez INTA, chociaż wniosek nie określa mechanizmów opodatkowania przedsiębiorstw kryptograficznych. Według źródeł, we wniosku znalazły się również zdecentralizowane finanse. Aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, wniosek ma na celu ustanowienie górnego limitu transakcji dokonywanych na giełdach zdecentralizowanych.

Przypomnijmy, że na początku lipca 2021 r., komisja gospodarki irańskiego parlamentu opracowała nową ustawę mającą na celu ograniczenie korzystania z kryptowalut w kraju, zapewniając jednocześnie jaśniejsze ramy prawne dla górników.

Wydobywanie kryptowalut jest nadal legalne dla licencjonowanych górników działających w Iranie, chociaż jest tymczasowo zakazane do września ze względu na problemy energetyczne w gorących miesiącach letnich. Górnicy są uznawani za właścicieli aktywów cyfrowych, które wybijają. Zamiana jednej kryptowaluty na inną również nie jest nielegalna. Ale obecne prawo zezwala tylko bankom i licencjonowanym giełdom na używanie walut cyfrowych wydobywanych w Iranie do płacenia za import, podczas gdy krypto nie może być używane do płatności w kraju.

Organy ścigania w Iranie spędziły lato przeprowadzając naloty na nielicencjonowanych górników kryptowalut. W kilku operacjach policja przejęła aż 7000 platform wydobywczych. W lipcu 2021 r. rząd poprosił licencjonowanych górników kryptowalut o całkowite zaprzestanie produkcji do odwołania.