Mosad poszukuje eksperta ds. kryptografii

Izraelska agencja wywiadowcza opublikowała ogłoszenie o pracę dla osoby, która ma dogłębną wiedzę na temat świata fintechów i walut cyfrowych.

Narodowa agencja wywiadowcza Izraela, Mosad, opublikowała ofertę pracy dla eksperta od kryptowalut, który ma co najmniej trzyletnie doświadczenie w przestrzeni fintech. Kandydat powinien mieć „dogłębną wiedzę technologiczną i doświadczenie w świecie fintech, e-commerce, DEF i walut cyfrowych”, zgodnie z określonymi wymaganiami.

Opis stanowiska pracy zwięźle wskazuje, że obejmuje oni „prowadzące, inicjujące, planujące i towarzyszące działania związane z rozwojem systemów”. Duży izraelski portal informacyjny Ynet twierdzi, że Mossad prawdopodobnie będzie zainteresowany wykorzystaniem kryptowalut do dokonywania anonimowych płatności na rzecz swoich agentów lub zakupu sprzętu.

Duża część niedawnego zaangażowania państwa izraelskiego związanego z kryptowalutami skupiła się na popularności Bitcoina (BTC) i innych kryptowalut z bojowym skrzydłem Hamasu, de facto władzy rządzącej Strefą Gazy w Palestynie. W ostatnich latach organizacja, która jest klasyfikowana jako organizacja terrorystyczna w całości lub w części przez kilka krajów, próbowała zwalczać swoją izolację finansową, wykorzystując krypto do swoich kampanii pozyskiwania funduszy w mediach społecznościowych.

W lipcu 2021 r. izraelski minister obrony Benny Ganz podpisał rozkaz upoważniający izraelskie siły bezpieczeństwa do przejęcia kont kryptowalutowych, które uważa się za powiązane z bojowym skrzydłem Hamasu po tym, jak organizacja podobno przyspieszyła swoje działania w zakresie pozyskiwania funduszy na kryptowaluty w następstwie dewastacji Strefy Gazy w maju 2021 r.

Według raportu ICD-ICT opublikowanego w 2020 roku, portfelom rzekomo powiązanym zarówno z Hamasem, jak i powiązanymi z Iranem brygadami al-Nasser Salah al-Deen udało się zebrać prawie 3370 BTC w ciągu czterech lat.

Mosad – czyli Instytut do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych – to izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951 jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963 roku.