FBI pomaga w odzyskaniu fundusze amerykańskich inwestorów w Afryce

Federalne Biuro Śledcze dołącza do dochodzenia w sprawie jednego z największych rzekomych oszustw kryptograficznych w 2020 roku.

Dochodzenia w sprawie południowoafrykańskiej firmy Mirror Trading International (MTI) – powszechnie uważanej za najbardziej rujnujący schemat Ponzi Bitcoina w 2020 roku – angażują teraz Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych. MTI, które zostało tymczasowo zlikwidowane w grudniu 2020 r., twierdziło, że w szczytowym momencie ma ponad 260 000 członków w 170 krajach. Po raz pierwszy zwrócił uwagę organów regulacyjnych w Teksasie w lipcu 2020 roku, gdzie jego działalność została szybko zamknięta. Urząd ds. Postępowania w Usługach Finansowych Republiki Południowej Afryki (FSCA) wydał własne oświadczenie w sierpniu 2020 r., ostrzegając, że firma nie ma obowiązkowej licencji i oferuje inwestorom niewiarygodne, fantastyczne zwroty z inwestycji. FSCA doradził obecnym klientom MTI, aby zażądali natychmiastowego zwrotu pieniędzy.

Od czasu upadku programu zespół likwidacyjny w Republice Południowej Afryki próbuje prześledzić aktywa MTI, przy czym uważa się, że firma posiadała około 23 000 BTC o wartości około 874 milionów dolarów po obecnej cenie. Od stycznia 2021 r. zespół stara się rozszerzyć uprawnienia, aby wspomóc ich wysiłki.

W e-mailu przesłanym do agencji Bloomberg pięciu powierników MTI powiedziało, że „odbyli spotkania z międzynarodowymi organami ścigania, takimi jak Federalne Biuro Śledcze, po tym, jak się z nimi skontaktowali”, ujawniając, że „FBI łączy siły z likwidatorami Mirror Trading International w interesie kilku amerykańskich i lokalnych inwestorów.”

Tymczasem południowoafrykańskie media ujawniły rzekomą wewnętrzną komunikację MTI, która sugeruje, że kadra kierownicza firmy była w niewiedzy na temat operacji programu, a jedyną osobą, która miała pełną kontrolę, był dyrektor generalny MTI Johann Steynberg. Likwidatorzy stwierdzili, że „chociaż istnieje papierowy ślad (bilet lotniczy) dotyczący możliwej próby lotu Steynberga do Brazylii, nie można było uzyskać potwierdzenia w postaci filmu ani zdjęcia, że ​​opuścił kraj”. Steynberg pozostaje AWOL od grudnia 2020 roku.

Na początku sierpnia 2021 r. kierownik południowoafrykańskiej giełdy kryptograficznej Luno ujawnił w tym tygodniu dziennikarzom, że niektóre ofiary poważnej domniemanej kradzieży kryptowalut, do której doszło wiosną tego samego roku, związanej z programem inwestycyjnym Africrypt, również wcześniej wysłały swoje fundusze do MTI.