Dokument roboczy wydany w języku angielskim przez Ludowy Bank Chin wymienia kryptowaluty jako ważny kontekst dla rozwoju cyfrowego juana i ujawnia, że waluta cyfrowa będzie wykorzystywać inteligentne kontrakty, aby umożliwić programowalność.
W nowej białej księdze opublikowanej przez Grupę Roboczą ds. Badań i Rozwoju E-CNY Ludowego Banku Chin instytucja przedstawiła bardziej skoncentrowaną na kraju i opartą na technologii wizję tła i kluczowych celów nowej waluty. Podsumowując harmonogram badań i rozwoju waluty, w artykule zauważa się, że Ludowy Bank Chin po raz pierwszy powołał grupę zadaniową do badania cyfrowej waluty fiducjarnej w 2014 roku. Do 2016 roku utworzył Instytut Waluty Cyfrowej, który opracował prototyp pierwszej generacji dla nowej waluty. Za zgodą Rady Państwa bank rozpoczął współpracę z instytucjami komercyjnymi w zakresie dalszego rozwoju i testowania e-CNY pod koniec 2017 roku. Warto zauważyć, że te lata zbiegły się z gwałtownym wzrostem zdecentralizowanych rynków kryptowalut i ich pierwszą dużą hossą zimą 2017 r., wraz ze znaczącymi transformacjami krajowych i międzynarodowych transformacji gospodarki cyfrowej.
Podczas gdy instytucja pozytywnie ocenia zmiany technologiczne i dalekosiężne innowacje w detalicznych usługach płatniczych, jej charakterystyka zdecentralizowanych kryptowalut jest dość zjadliwa: „Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są uważane za zdecentralizowane i całkowicie anonimowe. Jednak biorąc pod uwagę ich brak wartości wewnętrznej, gwałtowne wahania cen, niską wydajność handlową i ogromne zużycie energii, nie mogą one służyć jako waluty używane w codziennej działalności gospodarczej. Ponadto kryptowaluty są w większości instrumentami spekulacyjnymi, a zatem stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego i stabilności społecznej”.
Co więcej, przedstawiciele Ludowego Banku Chin zauważają, że obawy dotyczące zmienności cen skłoniły niektóre podmioty prywatne do wprowadzenia stablecoinów, powiązanych z walutami fiducjarnymi lub innymi aktywami. Plany uruchomienia globalnego stablecoina przez instytucje komercyjne, w opinii banku, „przyniosą ryzyko i wyzwania dla międzynarodowego systemu monetarnego, systemu płatności i rozliczeń, polityki pieniężnej, zarządzania transgranicznymi przepływami kapitału itp.”. W tym kontekście należy oczekiwać preferencji Pekinu dla państwowych innowacji infrastruktury płatności detalicznych i stworzenia scentralizowanego, dwupoziomowego modelu zarządzania e-CNY: „Prawo do emisji e-CNY należy do państwa. Ludowy Bank Chin znajduje się w centrum systemu operacyjnego e-CNY. Wydaje e-CNY autoryzowanym operatorom, którymi są banki komercyjne, i zarządza e-CNY przez cały cykl życia. Tymczasem to autoryzowani operatorzy i inne instytucje komercyjne wymieniają i rozpowszechniają e-CNY wśród opinii publicznej”.
W swoim ściśle technicznym projekcie waluta integruje zarówno scentralizowaną, jak i rozproszoną architekturę. Zostało to wykorzystane z doskonałym skutkiem w różnych próbach, wdrożonych do tej pory w ponad 1,32 milionach scenariuszy i przy wolumenie transakcji wynoszącym 70,75 miliona o łącznej wartości około 34,5 miliarda RMB (5,34 miliarda dolarów).
Biała księga uwzględnia również rosnące zainteresowanie banków centralnych na całym świecie rozwojem walut cyfrowych banków centralnych (CBDC), zauważając, że Ludowy Bank Chin prowadzi szeroko zakrojone konsultacje z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak BIS, MFW i Bank Światowy. Zajmuje ostrożne stanowisko wobec wykorzystania e-CNY do użytku krzyżowego, podkreślając „różne skomplikowane kwestie, takie jak suwerenność monetarna, polityka walutowa […], a także wymogi regulacyjne i dotyczące zgodności”.
Biorąc pod uwagę, że e-CNY jest już technicznie gotowe do użytku transgranicznego, Ludowy Bank Chin twierdzi, że nadal będzie aktywnie reagować na inicjatywy G20 i innych organizacji oraz badać możliwe pilotażowe płatności transgranicznych.