Kazachstan wprowadzi nowe opłaty dla górników kryptowalut

Nowa ustawa, która będzie obowiązywała od stycznia 2022 roku, wprowadza dodatkową opłatę podatkową za energię wykorzystywaną przez kopaczy kryptowalut.

Ponieważ Kazachstan staje się coraz bardziej popularny w wydobywaniu kryptowalut, prezydent tego kraju podpisał nowe prawo wprowadzające dodatkową opłatę dla kopaczy. Podpisana niedawno ustawa nakłada dodatkową opłatę podatkową za energię wykorzystywaną przez kryptowaluty. Nowe opłaty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Jak podaje lokalna agencja informacyjna Kursiv, nowe przepisy wprowadzają dodatkową opłatę w wysokości 1 kazachskiego tenge (0,00233 dolara) za kilowatogodzinę wykorzystywaną przez górników kryptowalut. Dodatkowa opłata podatkowa jest częścią serii poprawek legislacyjnych do krajowego kodeksu podatkowego dotyczących koparek kryptowalut. Kazachski parlament uchwalił ustawę w połowie czerwca 2021 r.

Albert Rau, przewodniczący komisji ds. reform gospodarczych i rozwoju regionalnego, powiedział, że głównym celem nowych przepisów jest uregulowanie branży wydobycia kryptowalut i „wydobycie jej z cienia”. Rau jest byłym pierwszym wiceministrem inwestycji i rozwoju Kazachstanu oraz autorem nowej inicjatywy ustawodawczej.

Kazachstan stał się ostatnio popularnym miejscem wydobycia kryptowalut. Według danych Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, państwo to jest czwartym co do wielkości krajem na świecie pod względem całkowitego udziału w Bitcoinach, zaraz po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Tymczasem chińscy giganci wydobycia kryptowalut, tacy jak Canaan, przenoszą swoją działalność do Kazachstanu. To efekt rozprawiania się z wydobyciem kryptowalut przez chińskie władze. należy równiez przypomnieć, że duży chiński koncern wydobywczy BTC.com również z powodzeniem przeniósł część swoich górników do Kazachstanu pod koniec czerwca 2021 r. Z kolei kopalnia bitcoinów BIT Mining z Shenzhen poinformowała, że pierwsza partia 320 koparek trafiła już do nowej lokalizacji w Kazachstanie, zaś druga i trzecia, licząca łącznie 2,6 tys. koparek, ma dotrzeć do nowego miejsca jeszcze przed 1 lipca 2021 r. – Obecnie wszyscy są wystraszeni w Chinach. Pytaniem nie jest czy je opuszczać, ale czy robić to stopniowo, czy natychmiast – powiedziało serwisowi „The Washington Post” anonimowo chińskie źródło z branży kryptowalut.