Meksykański miliarder chce stworzyć bank przyjazny BTC

Trzeci najbogatszy człowiek w Meksyku, Ricardo Salinas Pliego, ponownie wyraził swoje wsparcie dla Bitcoina, ujawniając plany dotyczące pierwszego banku akceptującego BTC w kraju.

27 czerwca 2021 r. meksykański miliarder ujawnił w poście opublikowanym na Twitterze swoje poparcie dla powszechnej adopcji BTC, podkreślając, że jego bank podejmuje działania mające na celu stanie się pierwszym bankiem w Meksyku, który zaakceptuje wiodący na świecie zasób cyfrowy. W swojej wypowiedzi Pliego stwierdził, że „absolutnie słuszne jest myślenie o Bitcoin jako nowym złocie”.

Salinas jest założycielem i prezesem Grupo Salinas, meksykańskiego konglomeratu korporacyjnego obejmującego sieć telewizyjną i radiową TV Azteca, detalistę elektroniki użytkowej Grupo Elektra, klub piłkarski Mazatlan FC i główny lokalny bank Banco Azteca. To właśnie ten bank, którego roczne przychody w 2020 roku wyniosły 2,54 miliarda dolarów, działa w Meksyku, Panamie, Gwatemali, Hondurasie i Peru. Bank, który rozpoczął działalność w 2002 roku, oferuje kredyty konsumpcyjne na towary, pożyczki osobiste i małe firmy, karty kredytowe, kredyty hipoteczne i systemy płacowe.

Według Bloomberg Billionaires Index, majątek Salinasa wzrósł w 2021 roku o 2,8 miliarda dolarów, co daje mu łącznie 15,8 miliarda dolarów. Jak się okazuje, w 2020 r. biznesmen zainwestował 10% swojego płynnego portfela w Bitcoin. Wielokrotnie wspominał też o swoim uznaniu dla kryptowaluty.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 r. giełda kryptowalut Kraken z siedzibą w San Francisco stała się pierwszą firmą kryptowalutową, która otrzymała pozwolenie na działanie jako bank w Stanach Zjednoczonych po otrzymaniu licencji od przyjaznego dla kryptowalut stanu Wyoming. W październiku tego samego roku Rada Bankowa Stanu Wyoming przegłosowała przyznanie instytucji finansowej Avanti karty bankowej na usługi związane z kryptowalutami.

Z kolei pod koniec 2020 roku Urząd Kontroli Waluty wprowadził kartę umożliwiającą firmom z branży fintech oferowanie produktów kredytowych bez konieczności nadzoru państwowych regulatorów bankowych. Powiernik kryptowalut, Anchorage, stał się pierwszą firmą kryptograficzną, która otrzymała licencję na podstawie statutu w styczniu 2021 roku.