Prezydent Salwadoru ogłosił, że rząd przekaże 30 dolarów – płatne w Bitcoinach – każdemu dorosłemu obywatelowi kraju.
Wiadomość tą przyjęli z zadowoleniem wszyscy Bitcoinerzy. Z kolei a wpływowe osoby spekulują, że rząd Salwadoru będzie musiał zakupić BTC, które zamierza dystrybuować.
Analityk onchain Willy Woo jest zdania, że globalna baza użytkowników Bitcoina wzrośnie o 2,5% dzięki dołączeniu do tej grupy 4,5 miliona Salwadorczyków. Inni branżowi eksperci uważa, że dorosła populacja Salwadoru sięga 6,5 miliona osób. Zack Guzman z Yahoo Finance uważa zaś, że w całym Salwadorze wykorzystany zostanie Bitcoin o łącznej wartości 195 milionów dolarów.
Dokładne dane na temat liczby obywateli w Salwadorze są trudne do oszacowania. Wiadomo jednak, że w 2019 r. ilość osób w wieku 15 lat i więcej wynosiła 4,72 mln.
Radość związana z przekazaniem Bitcoinów może być jednak nieco przedwczesna, ponieważ lokalna gazeta „Prensa Latina” zwróciła uwagę na fakt, że obywatele Salwadoru otrzymają darmowe BTC dopiero po pobraniu aplikacji portfela kryptowalut wydanej przez rząd. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele stwierdził, że rządowa aplikacja portfela będzie działać w każdym miejscu, w którym będzie dostępne połączenie komórkowe. Zapowiedział on również, że 7 września 2021 r. wejdzie w życie słynna ustawa Bitcoin, uznająca BTC za legalną walutę w całym kraju. Oznacza to, że już wkrótce w Salwadorze Bitcoinami będzie można zapłacić podatek, dostać w nich wypłatę, zaciągnąć kredyt lub spłacić ten, który został wypłacony w tradycyjnych walutach.
Prawo dotyczące Bitcoina w Salwadorze zostało uchwalone na początku czerwca 2021 r. Chociaż posunięcie to zyskało uznanie ze strony globalnej społeczności kryptograficznej, ustawodawca spotkał się z krytyką ze strony mniejszościowej partii politycznej i Banku Światowego. „Zobowiązujemy się pomagać Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych. Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości” – przekazał agencji Reuters rzecznik prasowy Banku Światowego.