Urząd do Spraw Finansowych ostrzegł brytyjskich konsumentów przed kontaktami ze 111 przedsiębiorstwami z branży krypto.
Financial Conduct Authority (FCA), ostrzegł konsumentów przed 111 firmami kryptograficznymi, które jeszcze nie zarejestrowały się w FCA. Od 10 stycznia 2021 r. wszystkie brytyjskie firmy kryptograficzne muszą przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także zarejestrować się w FCA, aby działać legalnie. Wielu jeszcze tego nie zrobiło.
Mark Steward, szef egzekucji FCA, stwierdził podczas wydarzenia „City & Financial’s City Week”, które odbyło się 22 czerwca 2021 r., że nieuregulowane podmioty kryptograficzne stanowią zagrożenie dla konsumentów, banków i firm płatniczych, które prowadzą z nimi interesy. – Mamy wiele firm, które najwyraźniej prowadzą interesy w Wielkiej Brytanii bez rejestracji u nas i mają do czynienia z kimś: bankami, firmą świadczącą usługi płatnicze, konsumentami. To bardzo realne ryzyko, więc się tym martwimy – dodał.
Urząd do Spraw Finansowych sporządził listę ponad 100 firm kryptograficznych, które działają bez rejestracji. Chodzi o to, by inwestorzy mogli sprawdzić, czy firma, z którą zamierzają współpracować, spełnia wymogi FCA.
Organ nadzoru finansowego jest wyjątkowo czujny w świetle rosnącej popularności kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Według przeprowadzonej przez FCA ankiety 2,3 miliona dorosłych Brytyjczyków posiada kryptowaluty. Istnieje jednak zauważalna tendencja spadkowa w ogólnym rozumieniu przez inwestorów posiadanych przez nich aktywów kryptograficznych.
Steward porównał rozwój branży kryptograficznej do holenderskiego boomu na tulipany z lat 30. XVI wieku, zauważając, że wiele podmioty decydują się na dokonywanie spekulacji na wysoce niestabilnych aktywach. – Powodem, dla którego wiele osób teraz inwestuje, jest obawa przed utratą tego, co może być boomem – powiedział.
Rząd Wielkiej Brytanii aktywnie próbuje ograniczyć zachowania przestępcze, takie jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Według „The Times”, na początku czerwca 2021 r. londyńska policja wezwała rząd do dokonania zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby władzom podejście do kryptowalut w podobny sposób co do przestępstw gotówkowych.
Policja apeluje, by ustawca podobno wzywają ustawodawcę do zezwolenia na zamrażanie aktywów kryptograficznych od firm i osób fizycznych objętych dochodzeniem policyjnym, jednocześnie domagając się rygorystycznych przepisów, które utrudniłyby przestępcom dokonywanie transferów kryptowalut.
Urząd do Spraw Finansowych został wyznaczony na nadzorcę środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu 10 stycznia 2021 r. i od tego dnia wszystkie brytyjskie firmy zajmujące się aktywami kryptograficznymi muszą przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i zarejestrować się w tym urzędzie. Firmy działające przed 10 stycznia tego roku musiały złożyć wniosek o tymczasowy system rejestracji (TRR), który umożliwił im kontynuowanie działalności, podczas gdy FCA przetwarzała ich pełne rejestracje. Brak przetwarzania na miejscu z powodu globalnej pandemii spowodował zaległości w składaniu wniosków, które są nadal przetwarzane, a FCA ogłosiła 3 czerwca 2021 r., że ostateczny termin rejestracji tymczasowych został przedłużony z lipca 2021 r. do marca 2022 r.