Jeden z irlandzkich eurodeputowanych chce jeszcze bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących stablecoina i kryptowalut w Europie.
Chris MacManus, poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentujący Midland Northwest w Irlandii, wezwał do stworzenia surowych przepisów dotyczących kryptowalut w Europie. Eurodeputowany Sinn Féin chce dużych zmian w proponowanych przez Unię Europejską regulacjach dotyczących kryptowalut.
MacManus złożył 45 poprawek mających na celu zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut. Opisując swoje postulaty, irlandzki eurodeputowany stwierdził: „Zgodnie z moimi propozycjami wszystkie nowe i istniejące kryptowaluty będą wymagały autoryzacji przez właściwy organ, taki jak Bank Centralny. Obecnie założyciele walut muszą po prostu złożyć białą księgę, która określa cel i technologię krypto, bez jakiejkolwiek kontroli. Te białe księgi, zgodnie z moimi poprawkami, wymagałyby również dużo więcej szczegółów i przejrzystości”.
Eurodeputowany jest zdania, że władze państwowe powinny zbadać potencjalny wpływ działalności kryptograficznej na środowisko przed udzieleniem zezwolenia na jakikolwiek projekt. Rekomendacja irlandzkiego eurodeputowanego obejmuje również regulacje dotyczące emitentów stablecoin i dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP). W przypadku stablecoinów MacManus wezwał emitentów do utrzymywania wystarczającego kapitału na pokrycie wartości ich tokenów w obiegu. Taki zapis oznaczałby, że posiadacze stablecoinów będą mogli wykupić wartość swoich monet w oparciu o zabezpieczenie w walucie fiducjarnej. W przypadku dostawców VASP, takich jak giełdy, portfele i zewnętrzni powiernicy, MacManus chce, aby unijne przepisy dotyczące kryptowalut nakazywały zasady ochrony klientów.
Według MacManusa jego propozycje pomogłyby poprawić przejrzystość i bezpieczeństwo rynku kryptowalut, jednocześnie zwalczając wykorzystywanie wirtualnych walut do działalności przestępczej.
W maju 2021 r. Derville Rowland, dyrektor ds. postępowania finansowego w Centralnym Banku Irlandii, ostrzegł, że Bitcoin jest bardzo niepokojący dla organów regulacyjnych. Z kolei we wrześniu 2020 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję regulacyjną zatytułowaną „Markets in Crypto Assets” w ramach starań na rzecz wprowadzenia ogólnoregionalnych regulacji dotyczących kryptowalut. Propozycja ta była przedmiotem debaty wśród interesariuszy z branży, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Zaufanych Zastosowań Łańcucha Blokowego (INATBA) ostrzegło, że proponowane zasady kryptowalut mogą utrudni rozwój powstających start-upów kryptowalut i blockchain.