Bank centralny RPA rozpoczyna badania nad CBDC

Południowoafrykański Bank Rezerw rozpoczął badania nad walutami cyfrowymi.

Republika Południowej Afryki jest ostatnim krajem, który rozpoczął badanie możliwości stworzenia własnej suwerennej waluty cyfrowej. Zgodnie z komunikatem opublikowanym 25 maja 2021 r., Bank Rezerw RPA rozpoczął wstępne studia wykonalności dotyczące „pożądalności i stosowności” stworzenia detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego. Podmiot zdefiniował również detaliczne CBDC jako bezgotówkową suwerenną walutę cyfrową emitowaną przez bank centralny, nadającą się do płatności elektronicznych.

„Celem studium wykonalności jest rozważenie, w jaki sposób emisja CBDC ogólnego przeznaczenia wpłynie na stanowisko polityczne i mandat SARB” – stwierdził w swoim komunikacie Południowoafrykański Bank Rezerw.

Według banku centralnego RPA wstępne badanie skupi się na kwestiach związanych z potencjalną emisją CBDC do użytku detalicznego. „Studium wykonalności obejmie praktyczne eksperymenty na różnych pojawiających się platformach technologicznych, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym implikacje polityczne, regulacyjne, bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem”.

Oczekuje się, że badanie CBDC w RPA potrwa do 2022 r. i może być zgodne z istniejącym pilotem instytucjonalnych płatności cyfrowych funkcjonującym pod nazwą „Projekt Khokha”.

Podobnie jak inne banki centralne zajmujące się obecnie badaniem CBDC, bank centralny RPA poinformował że jego obecne badania w żaden sposób nie wpłyną na plany emisji cyfrowego randu.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 r. Południowoafrykański Bank Rezerw uruchomił pilotażowy test projektu Khokha – krajowego systemu tokenizowanych międzybankowych płatności fiducjarnych. Przedsięwzięcie wykorzystuje infrastrukturę Quorum opartą na Ethereum do testowania cyfrowych rozliczeń i rozrachunków dla płatności międzybankowych.

Globalne pole CBDC nadal się rozwija, zaś Chiny pozostają de facto jego liderem. Z kolei bank centralny Korei Południowej bank centralny ogłosił niedawno plany współpracy z firmą technologiczną w celu zbudowania suwerennej waluty cyfrowej dla protokołów testowych, które mają się rozpocząć w sierpniu 2021 r.

Południowoafrykański Bank Rezerw to bank centralny Republiki Południowej Afryki z siedzibą w Pretorii, otwarty 30 czerwca 1921 roku na mocy Ustawy nr 31 z 1920 r.. Zadaniem banku jest ochrona wartości waluty RPA celem zapewnienia wzrostu gospodarczego kraju. Bank posiada około 650 udziałowców, z czego żaden z nich nie może kontrolować więcej niż 10 tys. udziałów.