Liczba inwestorów kryptowalutowych w Holandii pozostaje nieznana

De Nederlandsche Bank (DNB) – holenderski bank centralny – zarejestrował około 20 giełd kryptowalut w kraju, ale ma problem z określeniem liczby inwestorów kryptowalutowych.

Według holenderskiego internetowego serwisu informacyjnego Nu.nl, organy regulacyjne, takie jak DNB i Autoriteit Financiële Markten lub AFM, a także grupa inwestorów Vereniging Van Effectenbezitters lub VEB nie są pewni demografii własności kryptowalut w Holandii.

Od końca 2020 r. Władze holenderskie zaczęły egzekwować piątą dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, co ma znaczące konsekwencje dla firm kryptograficznych. Zgodnie z paradygmatem AMLD-5, De Nederlandsche Bank nakazał ścisłą zgodność z protokołami „Know Your Customer” i AML dla holenderskich giełd kryptowalut, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony uczestników branży, biorąc pod uwagę inwazyjny charakter tej polityki.

W styczniu 2021 r. Bitstamp narzucił „Know Your Customer” holenderskim handlowcom, którzy wycofują krypto do portfeli zewnętrznych, żądając fotograficznego dowodu posiadania portfela przed dokonaniem takich płatności. Jednak poza surowymi wymogami KYC, DNB nadal utrzymuje neutralne stanowisko w sprawie handlu kryptowalutami, zaś rzecznik banku centralnego powiedział Nu.nl: – Nie doradzamy za ani przeciw inwestycjom, ale mamy opinię. Krypto niczego nie reprezentuje, nie jest w niczym udziałem. To nie jest pożyczka, która jest zwracana wraz z odsetkami.

Rzecznik DNB wyjaśnił również zakres nadzoru banku centralnego jedynie w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i wykorzystywania kryptowalut do innych działań przestępczych. Jeśli chodzi o AFM, agencja monitorowania finansowego jest zdania, że ​​handel kryptowalutami opiera się wyłącznie na szumie i spekulacjach. Dlatego AFM twierdzi, że będzie nadal ostrzegać handlowców detalicznych o ryzyku inwestowania w kryptowaluty, podobne do tych wydawanych przez organy regulacyjne na całym świecie.

De Nederlandsche Bank NV (DNB) jest bankiem centralnym Holandii. Założony przez króla Wilhelma I w 1814 roku, jest częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). De Nederlandsche Bank jest spółką akcyjną, której codzienną politykę nadzoruje Rada Zarządzająca. DNB posiada radę nadzorczą, istnieje również organ doradczy zwany Radą Bankową. Jako podmiot publiczny, DNB pełni zarówno funkcję części Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), jak i niezależnego organu publicznego. W ramach ESBC, DNB jest współodpowiedzialny za określanie i realizację polityki pieniężnej dla strefy euro, poza tym, że jest łącznikiem w międzynarodowym systemie płatniczym. Jako niezależny organ publiczny, DNB sprawuje nadzór ostrożnościowy nad instytucjami finansowymi.