Dyrekcja Generalna ds. Podatków rozważa wprowadzenie systemu podatkowego dla zysków kapitałowych generowanych z handlu kryptowalutami.
– Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli istnieje zysk lub zysk kapitałowy wygenerowany z transakcji, zysk ten jest przedmiotem podatku dochodowego – poinformowął Neilmaldrin Noor, rzecznik indonezyjskiej Dyrekcji Generalnej ds. Podatków. Powiedział również, że indonezyjscy podatnicy, którzy otrzymają zysk kapitałowy z transakcji kryptograficznych, będą musieli zapłacić podatek i zgłosić go rządowi.
Urzędnik zauważył, że nowy system podatku od kryptowalut od zysków kapitałowych nie został wdrożony i jest nadal przedmiotem dyskusji.
Informacje o nowym systemie podatkowym pojawiły się kilka tygodni po tym, jak ogłoszono, że indonezyjska agencja regulacyjna handlu kontraktami futures (Bappebti) rozważa wprowadzenie podatku od wszystkich transakcji kryptowalutowych. W ramach wniosku organ rzekomo planował automatyczne odliczanie podatku od transakcji przeprowadzanych przez 13 giełd kryptowalut działających pod nadzorem regulacyjnym Bappebti. Pod koniec kwietnia 2021 r. dyrektor Bappebti stwierdził, że rzeczywista stawka podatku nie została ustalona.
Najnowsze propozycje podatkowe dotyczące kryptowalut w Indonezji są następstwem wielu lat całkowitego zakazu płatności dokonywanych w kryptowalutach. Krajowy bank centralny wydał rozporządzenie zakazujące używania kryptowalut w systemach płatności w 2017 roku, wyprzedzając podobne zakazy w innych jurysdykcjach, takich jak Rosja i Turcja.
Indodax, największa w Indonezji platforma wymiany kryptowalut, poinformowała w kwietniu 2021 r., że liczba aktywnych członków na jej platformie osiągnęła trzy miliony, podczas gdy cena Bitcoina i innych aktywów kryptograficznych osiągnęła rekordowy poziom. Warto przypomnieć, że w styczniu 2021 r. Indodax liczył sobie około 2,3 miliona użytkowników.
Jak informowano wcześniej, w pracach na temat funkcjonowania giełdy kryptowalut w Indonezji mają pomagać podmioty, które są zainteresowane regulacjami w tym zakresie. Będą one dotyczyć nie tylko spraw związanych z opodatkowaniem handlu kryptowalut, lecz również kwestii związanych z praniem brudnych pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu. Do prac w tym zakresie zostały zaangażowane min. Bank Indonezji, Dyrekcja Generalna ds. Podatków, Urząd ds. Usług Finansowych, Centrum Transakcji Finansowych oraz Jednostka Zwalczania Terroryzmu. Regulacje mają na celu wprowadzenie środków zapobiegających utracie środków w wyniku przekierowań lub piractwa platform kryptowalutowych. Przewidują również ustanowienie usług rozliczeniowych dla rynku terminowego.