Pasażerowie latający łotewskimi liniami lotniczymi airBaltic mają teraz więcej opcji płatności w kryptowalutach.
Pasażerowie mogą już płacić za bilety lotnicze za pomocą Ether (ETH) i Dogecoin (DOGE). Inne akceptowane waluty wirtualne to Bitcoin Cash (BCH), a także cztery stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim: USD Coin (USDC), Binance Dollar (BUSD), Gemini Dollar (GUSD) i Paxos (PAX).
Linia lotnicza zaczęła przyjmować płatności Bitcoin (BTC) w lipcu 2014 r. Łotewski przewoźnik narodowy reklamuje się jako pierwsza linia lotnicza na świecie, która oferuje opcje płatności w kryptowalutach.
Mimo przyjmowania płatności kryptograficznych ceny biletów nie są denominowane w obsługiwanych kryptowalutach. Ceny są wyświetlane w euro, a usługa bramki płatności kryptowalutowej BitPay obsługuje konwersję płatności w wirtualnej walucie na fiat przy zakupie biletu.
Komentując decyzję linii lotniczej o rozszerzeniu obsługiwanych opcji płatności kryptograficznych, dyrektor generalny airBaltic, Martin Gauss, stwierdził: – Jako innowacyjna linia lotnicza zawsze staramy się szukać sposobów na poprawę jakości obsługi klienta, począwszy od procesu rezerwacji. Przez lata około 1000 klientów skorzystało z opcji płatności, która może wydawać się niezbyt duża, ale nadal oferuje pasażerom unikalną opcję płatności, trudną do znalezienia gdzie indziej.
Przyjęcie kryptowalut nabiera tempa w branży turystycznej i hotelarskiej dzięki biurom podróży, liniom lotniczym i hotelom umożliwiającym klientom dokonywanie rezerwacji za pomocą kryptowalut. Biura podróży przyjazne kryptowalutom, takie jak Travala, mogą pochwalić się rozległą siecią obsługiwanych linii lotniczych i hoteli, które akceptują płatności w wirtualnej walucie. Oprócz biletów lotniczych i rezerwacji, przemysł lotniczy wdraża również technologię blockchain do różnych zastosowań.
Wydaje się, że potrzeba cyfryzacji w związku z trwającą pandemią koronawirusa zachęciła również do większego skupienia się na wykorzystaniu powstającej technologii. W lutym 2021 r. Air France ogłosiło program pilotażowy, który obejmuje wykorzystanie systemu opartego na blockchain do weryfikacji wyników testów pasażerów w związku z COVID-19.
Air Baltic to łotewskie linie lotnicze powstałe w 1995 r. Przewożą rocznie około 2,5 mln pasażerów. 99,8% udziałów w firmie posiada rząd łotewski, pozostałe udziały należą do prywatnego inwestora – Baltijas aviācijas sistēmas SIA.