Amerykański Urząd Skarbowy wyjaśnił, że inwestorzy kryptowalut, którzy kupili aktywa cyfrowe wyłącznie za pomocą fiat i nie sprzedawali ich w 2020 r., nie muszą zgłaszać wspomnianych działań.
Amerykański Urząd Skarbowy (IRS) zaktualizował swoją sekcję FAQ na temat kryptowalut w celu wyjaśnienia inwestorom, którzy kupili aktywa kryptograficzne tylko za pomocą waluty fiducjarnej, że nie muszą oni zgłaszać swoich transakcji w pytaniu o „wirtualną walutę”.
Pierwsza strona formularza indywidualnego zeznania podatkowego dla obywateli USA lub Formularza 1040 zawiera pytanie, czy respondent otrzymał, sprzedał, wysłał, wymienił lub w inny sposób uzyskał „jakiekolwiek udziały finansowe w dowolnej wirtualnej walucie” w 2020 r. W związku z powyższym sformułowanie formularza sugeruje, że osoby, które nabyły aktywa kryptograficzne w jakikolwiek sposób, musiałyby odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, niezależnie od tego, czy wirtualna waluta została zakupiona za dolary amerykańskie, szylingi kenijskie czy orzeszki ziemne.
Jednak pytanie piąte z zaktualizowanych informacji FAQ o kryptowalutach IRS dotyczy tego, czy osoba, która „kupiła wirtualną walutę za prawdziwą walutę i nie miała żadnych innych wirtualnych transakcji w ciągu roku”, musi zgłosić te działania w formularzu 1040. Odpowiedź brzmi teraz: „Jeśli jedynymi transakcjami obejmującymi wirtualną walutę w 2020 r. były zakupy wirtualnej waluty za rzeczywistą walutę, nie musisz odpowiadać twierdząco na pytanie z formularza 1040”.
Nowa sekcja FAQ sugeruje, że inwestorzy kryptowalut nie muszą zgłaszać wspomnianych transakcji, pod warunkiem, że kupowali kryptowalutę wyłącznie za dolary amerykańskie i nie dokonywali transakcji kryptowalut na kryptowaluty, ani nie sprzedawali żadnych aktywów cyfrowych za fiat. I odwrotnie, jeśli kupili krypto z innymi aktywami kryptograficznymi lub sprzedali jakąkolwiek ze swoich kryptowalut w 2020 r., transakcje muszą zostać zgłoszone.
Podczas gdy IRS starał się zapewnić większą jasność inwestorom kryptowalutowym w zakresie ich obowiązków sprawozdawczych w ostatnich latach, tempo innowacji w sektorze walut wirtualnych oznacza, że organy regulacyjne często muszą nadrabiać zaległości.
W lutym 2021 r. w raporcie opracowanym przez Law Library of Congress i zleconym przez republikańskiego przedstawiciela Toma Emmera stwierdzono, że tylko pięć krajów ustanowiło wytyczne podatkowe dla podmiotów zajmujących się kryptowalutami.