Turcja zyskała miano kraju przyjaznego kryptowalutom. Jednak może się to wkrótce zmienić, ponieważ rząd jest gotów wziąć sprawy w swoje ręce.
Tureckie Ministerstwo Skarbu i Finansów poinformowało o swoich obawach dotyczące kryptowalut i ogłosiło współpracę w tym zakresie m.in. z tureckim bankiem centralnym.
„Dzielimy się rosnącymi obawami dotyczącymi kryptowalut z resztą świata. Rozwój (dotyczący kryptowalut na całym świecie) i stan kryptowalut w Turcji są ściśle monitorowane przez nasze ministerstwo. Współpracujemy w tym zakresie pod przewodnictwem wiceministra z Bankiem Centralnym, Regulacjami Bankowymi, Agencją Nadzoru i Radą Rynków Kapitałowych” – napisano w komunikacie.
Zdaniem redaktora naczelnego platformy Blockchain Turkey, Ahmeta Usty, szybko rozwijające się ekosystemy kryptowalut i aktywów cyfrowych mogą być ryzykowne dla inwestorów niewtajemniczonych w skomplikowaną dynamikę kryptowalut. – Myślę, że w tym kontekście należałoby odnieść się do wypowiedzi Ministerstwa Skarbu i Finansów i mam nadzieję, że przyszłe regulacje utorują drogę innowacjom, jednocześnie chroniąc konsumentów – powiedział. – Mam również nadzieję, że Turcja wykorzysta tę historyczną szansę w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain, dzięki czemu te aktywa osiągną wiodącą pozycję dzięki swoim projektom na arenie globalnej, tworząc zdrowy ekosystem – dodał.
Tymczasem ekspert ds. kryptowalut İsmail Hakkı Polat jest zdania, że głównym celem oświadczenia ministerstwa jest ochrona praw konsumentów. – Uważam, że pierwszym krokiem byłoby udzielenie licencji na lokalnych giełdach kryptowalut, aby zapobiec wszelkim działaniom, które mogą potencjalnie zaszkodzić inwestorom.
Drugim krokiem, według Polata, mogą być podatki od handlu kryptowalutami, które być może pojawią się już w trzecim kwartale 2021 roku:. – Jeśli rząd przyjmie przyjazne podejście, wprowadzając niższe stawki podatkowe, ułatwiając kupowanie i sprzedawanie bitcoinów lub innych kryptowalut w ramach prawnych, Turcja ponownie stanie się atrakcyjnym rynkiem dla globalnych inwestorów kryptowalutowych. Przepływ kapitału zagranicznego jest poważną potrzebą, potencjalne zainteresowanie Turcją globalnych inwestorów kryptowalut przyniosłoby krajowi ulgę gospodarczą – komentuje analityk.
Polat sugeruje również, że wszelkie potencjalne regulacje podatkowe powinny być zgodne z podejściem instytucji międzynarodowych, takich jak Financial Action Task Force, i posiadać jasne definicje tego, co stanowi kryptowalutę.
„Brak definicji i przepisów dotyczących kryptowalut spowodowałby zamieszanie wśród organów regulacyjnych. Podatki z pewnością nadejdą, ale dopiero po systematycznym i dokładnym badaniu”- twierdzi Polat.