Szwedzki organ nadzoru finansowego uważa, że inwestorzy detaliczni powinni trzymać się z dala od produktów finansowych, których podstawowym aktywem są zmienne kryptowaluty.
Finansinspektionen, czyli FI, wydał nowe ostrzeżenie dla sprzedawców detalicznych o wysokim ryzyku i niskim poziomie ochrony konsumentów związanym z inwestycjami związanymi z kryptowalutami. W komunikacie opublikowanym 22 lutego 2021 r. regulator napisał, że chociaż wydał już ostrzeżenie dotyczące ryzyka związanego z handlem Bitcoinem (BTC), opublikował dalsze porady po zakończeniu szerszego badania sektora aktywów kryptograficznych.
FI twierdzi, że przeprowadził „przegląd tematyczny rynku instrumentów finansowych z bazowymi aktywami kryptograficznymi”. – Produkty oparte na zasobach kryptograficznych są nieodpowiednie dla większości, jeśli nie dla wszystkich konsumentów detalicznych. Dostępna ochrona konsumenta jest niewystarczająca, a aktywa kryptograficzne są trudne, jeśli nie niemożliwe, do oszacowania ich wiarygodnej podstawy – powiedział dyrektor generalny FI Erik Thedeén.
Pogląd ten potęguje fakt, że przepisy dotyczące ochrony konsumentów w Szwecji nie chronią w sposób kompleksowy inwestorów przed ryzykiem związanym z zakupem produktów finansowych lub instrumentów, których aktywa bazowe stanowią aktywa kryptograficzne.
Ostrzeżenie FI zbiega się w czasie z okresem znacznej zmienności na kryptowalutach kasowych i rynkach instrumentów pochodnych. Bitcoin (BTC) stracił ponad 17% w ciągu ostatnich 24 godzin, a pozycje kontraktów terminowych BTC o wartości 5,64 miliarda USD zostały zlikwidowane w tym samym okresie.
Podczas gdy sceptycyzm szwedzkich władz finansowych co do kondycji i wpływu rynków kryptowalut jest ewidentny, bank centralny tego kraju prowadzi pilotaż w zakresie badań i rozwoju dla centralnie emitowanej e-korony, która mogłaby stanowić uzupełnienie dla gotówki.
Finansinspektionen to szwedzki organ nadzoru finansowego. Jego rolą jest promowanie stabilności i wydajności systemu finansowego, a także zapewnienie trwałości i skutecznej ochrony konsumentów. Podmiot autoryzuje, nadzoruje i monitoruje wszystkie firmy działające na szwedzkich rynkach finansowych. Finansinspektionen odpowiada przed Ministerstwem Finansów. Organ został założony w 1991 roku w celu stworzenia jednego zintegrowanego regulatora obejmującego bankowość, papiery wartościowe i ubezpieczenia. Było to możliwe dzięki połączeniu byłych organów nadzoru bankowego i ubezpieczeniowego.