Irlandzki dziennik „The Irish Times” przeprosił swoich czytelników po tym jak nieświadomie opublikował artykuł napisany przez kogoś, kto do jego napisania użył sztucznej inteligencji.
W oświadczeniu redakcja przyznała, że „padła ofiarą celowego i skoordynowanego oszustwa”. Redaktor naczelny, Ruadhán Mac Cormaic, przyznał, że istnieje obecnie potrzeba bardziej dokładnych kontroli treści przed ich ostateczną publikacją.
Opublikowany 11 maja 2023 r. tekst dotyczył stosowania sztucznych opalenizn przez kobiety. – Wiele wskazuje na to, że artykuł i towarzyszące mu zdjęcie w nagłówku mogły zostać wyprodukowane, przynajmniej częściowo, przy użyciu technologii generatywnej AI – powiedział redaktor Mac Cormaic. – To był przekręt: osoba, z którą korespondowaliśmy, nie była tym, za kogo się podawała. Daliśmy się nabrać na celowe i skoordynowane oszustwo. To było naruszenie zaufania między „The Irish Times” i jego czytelnikami, i jest nam szczerze przykro – dodał.
Mac Cormaic przyznał, że osoba odpowiedzialna za tekst zaangażowała się w prace redakcji i zaproponowała jej przeprowadzenie badań na określony temat. Na jakość artykułu miały też wpłynąć liczne osobiste anegdoty. Odkryto jednak, że utwór i obrazek z nagłówkiem zostały przynajmniej częściowo stworzone za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji.
„The Irish Times” nie jest jedyną publikacją, która w ostatnim czasie „zasłynęła” za sprawą treści stworzonych przez sztuczną inteligencję. 14 kwietnia 2023 r. niemiecki magazyn „Die Aktuelle” opublikował pierwszy wywiad z kierowcą wyścigowym Michaelem Schumacherem od czasu poważnego urazu mózgu w 2013 roku. Szybko jednak odkryto, że wywiad został wygenerowany przez sztuczną inteligencję, a publikacja szybko stała się przedmiotem pozwu sądowego ze strony rodziny Schumachera. Z kolei reporterka „The Wall Street Journal” niedawno wykorzystała sztuczną inteligencję do „sklonowania” siebie, dzięki czemu miała możliwość oszukania zarówno swojego banku, jak i bliskich krewnych.
„The Irish Times” to irlandzka gazeta codzienna i internetowa publikacja cyfrowa. Rozpoczęła działalność 29 marca 1859 roku. Choć powstała jako protestancka gazeta nacjonalistyczna, w ciągu dwóch dekad i pod nowymi właścicielami stał się głosem brytyjskiego unionizmu w Irlandii. Nie jest już gazetą prozwiązkową – politycznie przedstawia się jako „liberalna i postępowa”, a także jest centroprawicowa w kwestiach gospodarczych. Redakcja gazety od 1859 do 1986 roku była kontrolowana przez anglo-irlandzką mniejszość protestancką, dopiero 127 lat po jej powstaniu zyskała pierwszego nominalnego redaktora irlandzko-katolickiego.