Bank Kanady ankietuje obywateli w sprawie cyfrowego dolara kanadyjskiego

Kanadyjczycy są pytani, jakie funkcje chcieliby widzieć w cyfrowym dolarze kanadyjskim, mimo że nie ma jeszcze planów wydania takiej waluty.

Z początkiem maja 2023 r. Bank Kanady rozpoczął konsultacje publiczne, które potrwają do 19 czerwca. Starszy zastępca gubernatora Banku Kanady Carolyn Rogers, poinformowała, że bank chce usłyszeć, co Kanadyjczycy najbardziej cenią w projekcie obejmującym stworzenie i wdrożenie cyfrowego dolara kanadyjskiego. Ma to pomóc podmiotowi w dokonywaniu wyborów związanych z jego bezpieczeństwem i niezawodnością oraz zapewnieniem, że cyfrowy dolar kanadyjski spełni potrzeby Kanadyjczyków. Jednocześnie bank poinformował, że nie rozpoczyna prac nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) i nie zamierza zastępować nim gotówki, jeśli do powstania cyfrowego dolara kanadyjskiego kiedykolwiek dojdzie.

„W tej chwili cyfrowy dolar kanadyjski nie jest potrzebny. A każda decyzja o jego emisji należy do parlamentu i rządu Kanady. Gotówka nigdzie się nie wybiera” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Bank Kanady. Jednocześnie przedstawiciele banku stwierdzili, że wielu Kanadyjczyków może zostać w przyszłości wykluczonych z gospodarki, jeśli użycie tradycyjnych papierowych banknotów spadnie. „Gdyby wydano CBDC, fizyczne banknoty nadal byłyby dostarczane dla tych, którzy ich chcą” – twierdzą bankowi eksperci.

Bank Kanady nakreślił również możliwość, że kryptowaluty lub zagraniczne CBDC mogą stać się szeroko stosowane w tym kraju. Taki scenariusz może jednak zagrozić dolarowi kanadyjskiemu i stanowić zagrożenie dla stabilności państwowego systemu finansowego.

W kwestionariuszu konsultacji można znaleźć szeroki zakres pytań, w tym metody płatności, z których Kanadyjczycy korzystali w ostatnim miesiącu, jak często potencjalnie korzystaliby z kanadyjskiego CBDC i jakie funkcje projektowe chcieliby w takiej cyfrowej walucie zobaczyć. W ankiecie pada również konkretne pytanie, czy osoba biorąca w niej udział używa lub posiada kryptowaluty. Znajdziemy tam również szereg pytań demograficznych dotyczących płci, wieku, wykształcenia i dochodów.

Jak poinformował Bank Kanady, raport podsumowujący konsultacje ma być gotowy jeszcze w 2023 roku.