Nowe ustawodawstwo stanu USA obejmuje zmiany w przepisach mających na celu zakazanie dyskryminujących stawek elektrycznych dla firm górniczych i niedopuszczenie do opodatkowania kryptowalut używanych jako metoda płatności.
Greg Gianforte, gubernator Montany, podpisał ustawę w dużej mierze uniemożliwiającą lokalnym rządom w stanie uchwalanie ustaw zakazujących wydobywania kryptowalut.
Ustawa przeszła zarówno przez stanową Izbę, jak i Senat. Przepisy skutecznie zapisują prawa górników kryptowalut w stanie, zmieniając istniejące przepisy, zakazując dyskryminujących stawek elektrycznych dla firm górniczych i nie pozwalając na opodatkowanie kryptowalut używanych jako metoda płatności.
Najnowsza wersja ustawy sugerowała, że przepisy zostały wprowadzone częściowo jako środek zapobiegawczy w odpowiedzi na pewne propozycje w innych stanach – tj. „górnictwo aktywów cyfrowych często napotykało trudności z regulacjami na poziomie państwowym i lokalnym.” Na przykład w kwietniu ustawodawcy w Senacie stanu Teksas wprowadzili projekt ustawy mający na celu ograniczenie zachęt dla górników kryptowalutowych poprzez udział w programie mającym na celu zrekompensowanie im zmniejszenia obciążenia stanowej sieci energetycznej.
Grupa obrońców kryptowalut Satoshi Action Fund wspierała pro-minerskie ustawodawstwo w niektórych stanach. Ustawodawcy w Izbie i Senacie stanu Arkansas uchwalili ustawę podobną do Montana’s S.B. 178. Dyrektor generalny Satoshi Action Fund Dennis Porter poinformował, że gubernator Arkansas Sarah Huckabee Sanders podpisała już tę ustawę, ale strona internetowa legislatury nie wykazała takiego działania w momencie publikacji. – Na poziomie stanowym możemy mieć wiele postępów, możemy posunąć sprawy do przodu, a rząd federalny nie może zrobić w tym czasie zbyt wiele – powiedział Porter.
Na poziomie federalnym administracja Joe Bidena niedawno odnowiła nacisk na 30% podatek od górników kryptowalutowych jako część propozycji budżetu na rok budżetowy 2024. Podatek byłby potencjalnie skierowany na zużycie energii elektrycznej przez górników.
Montana to stan położony w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. W 2012 roku osiągnął 1 milion mieszkańców i jest jednym z najsłabiej zaludnionych. Montana jest czwartym co do wielkości stanem Stanów Zjednoczonych, co w połączeniu ze stosunkowo małym zaludnieniem plasuje ją wśród regionów o wyjątkowo niskiej gęstości zaludnienia. Gospodarka Montany bazuje na rolnictwie, górnictwie i przemyśle drzewnym. Duże znaczenie ma także rozwinięta turystyka.