Hiszpańska agencja podatkowa wyśle ponad 328 tys. zawiadomień do posiadaczy kryptowalut

Według organu liczba potencjalnych podatników, którzy nie zadeklarowali swoich aktywów kryptowalutowych, wzrosła o 40% w ciągu roku.

Hiszpańska Agencja Administracji Podatkowej zwiększa swoje wysiłki w celu obciążenia lokalnych posiadaczy aktywów kryptowalutowych. Urząd zamierza wysłać 328 tys. zawiadomień ostrzegawczych do osób, które powinny zapłacić podatki od kryptowalut za rok podatkowy 2022.

Według lokalnej gazety „El Mundo”, liczba zawiadomień wzrosła o 40% w ciągu roku. Wydaje się jednak, że organy podatkowe traktują sprawę poważnie dopiero od niedawna. Co istotne, tego typu aktywność nie skupia się wyłącznie na kryptowalutach – w tym roku ma zostać wysłanych ponad 660 tys. zawiadomień do osób, które zaniżają swoje dochody z wynajmu i 807 tys. uzyskujących dochody za granicą.

Powiadomienia stanowią dobrowolne zaproszenie do zapłaty podatku, który waha się od 19% do 23% dla zysków uzyskanych poprzez sprzedaż aktywów cyfrowych. Ci, którzy nie zapłacą podatków na czas, podlegaliby dodatkowej 26-procentowej grzywnie, liczonej od liczby niezapłaconych środków.

Według raportu Krajowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych z sierpnia 2022 roku, 6,8% mieszkańców Hiszpanii posiada aktywa kryptowalutowe. Większość z nich ma od 35 do 44 lat, ma wyższe wykształcenie i zarabia ponad 3 tys. euro (około 3,3 tys. dolarów) miesięcznie.

Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby bitomatów – w kraju tym znajduje się 231 tego typu urządzeń, co stanowi 15% ich całkowitej ilości. Globalnie kraj ten znajduje się na czwartym miejscu po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Administracja podatkowa w Hiszpanii leży w kompetencji dwóch rodzajów organów: rządowych (CIT, PIT, VAT, akcyza, podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz jednostek samorządu terytorialnego (podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych). Wydane przez organ I instancji podlegają zaskarżeniu do organu administracji II instancji. Regiony Autonomiczne nie posiadają uprawnień umożliwiających im samodzielne kreowanie systemu podatkowego i aby móc ustalać oraz ściągać
podatki muszą bazować na zasadach określonych w Konstytucji i przepisach prawa na poziomie krajowym.