Japonia chce mieć środowisko przyjazne kryptowalutom

Zespół projektowy Web3 rządzącej obecniej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej wydał białą księgę zawierającą sugestie dotyczące rozwoju przemysłu, który został włączony do strategii narodowej przez administrację premiera Fumio Kishidy.

Zespół dąży do ominięcia zwykłych procesów biurokratycznych, aby sformułować propozycje regulacyjne dotyczące wszystkiego, od niezłomnych tokenów po zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO).

W przeciwieństwie do innych rządów dążących do wdrożenia przepisów dotyczących ochrony konsumentów, Japonia dąży do stworzenia bardziej przyjaznej atmosfery dla kryptowalut, ponieważ bardzo wiele firm przeniosło się do innych krajów z powodu wysokich zobowiązań podatkowych. Według białej księgi, Japonia musi wykazać się przywództwem podczas tegorocznego szczytu G7, który będzie dotyczył kwestii kryptowalut. Dokument zaleca, aby naród skupił się na potencjalnych korzyściach z Web3 i ustanowił wybitne stanowisko w sprawie innowacji technologicznych-agnostycznych i etycznych.

Ponadto biała księga zaleca dodatkowe modyfikacje przepisów podatkowych, uznając, że przyznano już godny uwagi wyjątek dla emitentów tokenów. Chodzi o zwolnienia podatkowe dla firm posiadających tokeny wyemitowane przez inne firmy, które nie są przeznaczone do obrotu w krótkim czasie. Sugeruje umożliwienie samooceny i umożliwienie inwestorom przeniesienia strat na okres do trzech lat i proponuje, aby kryptowaluta była opodatkowana tylko wtedy, gdy zostanie zamieniona na walutę fiat.

Biała księga identyfikuje pilny problem dotyczący braku standardów rachunkowości, co sprawiło, że przedsiębiorstwa Web3 mają trudności z lokalizacją audytorów. Dokument zaleca, aby ministerstwa i agencje pomagały Japońskiemu Instytutowi Certyfikowanych Księgowych w tworzeniu wytycznych. Dodatkowo, sugeruje ustanowienie prawa DAO, wzorowanego na japońskim godo kaisha, które jest porównywalne do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sugeruje również modyfikacje w ustawie o spółkach oraz ustawie o instrumentach finansowych i giełdzie.

Biała księga podkreśla, że podczas gdy proces screeningu dla tokenów będących już w obiegu staje się krótszy, ocena nowych tokenów emitowanych przez podmioty zagraniczne jest nadal powolna. Sugeruje, że procedury powinny być bardziej przejrzyste, umożliwiając emitentom dostarczanie istotnych informacji do oceny.