Włoski bank centralny szuka nowych sposobów zastosowania technologii rozproszonych ksiąg (DLT) i przygotowuje się na nadejście regulacji Markets in Crypto-Assets (MiCA).
Podczas przemówienia skierowanego do włoskiego stowarzyszenia rynków finansowych Assiom Forex, gubernator włoskiego banku centralnego Ignazio Visco mówił o sprzyjaniu lub zniechęcaniu do aktywów kryptowalutowych. – DLT może zaoferować korzyści, takie jak tańsze transakcje transgraniczne i zwiększona wydajność systemu finansowego – powiedział Visco. Jak podkreślił, włoski bank centralny koncentruje się na potrzebie identyfikacji obszarów, w których DLT może przyczynić się do stabilności finansowej i ochrony konsumentów.
Visco wyraził chęć zobaczenia regulacji porządkujących rynek kryptowalut, aby oddzielić wysoce ryzykowne instrumenty i usługi, które odwracają zasoby od działań produkcyjnych i zbiorowego dobrobytu od tych, które przynoszą wymierne korzyści gospodarce. – Rozprzestrzenianiu się tych drugich można sprzyjać poprzez opracowanie zasad i kontroli podobnych do tych, które są już egzekwowane w tradycyjnym systemie finansowym; te pierwsze, zamiast tego, muszą być zdecydowanie zniechęcone – dodał.
Obecnie Bank Włoch pracuje na poziomie europejskim i globalnym, aby rozwinąć technologię i ramy standardów. Współpracuje również z włoskim regulatorem rynku papierów wartościowych CONSOB i Ministerstwem Gospodarki i Finansów, aby zainicjować działania autoryzacyjne i nadzorcze MiCA.
Włochy nałożyły 26% podatek od zysków kapitałowych na obrót kryptowalutami powyżej 2000 euro w 2023 roku. Włoscy podatnicy mają jednak możliwość zapłacenia 14% podatku od posiadania kryptowalut od 1 stycznia. Ta alternatywa ma na celu zachęcenie podatników do zadeklarowania swoich cyfrowych udziałów.