ISDA wyda definicje dla instrumentów pochodnych na aktywa cyfrowe

Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Instrumentów Pochodnych pracuje nad dwoma dokumentami, które mają na celu rozwiązanie podstawowych zagrożeń prawnych na rynkach kryptowalut.

Inicjatywa została umotywowana upadkiem giełdy kryptowalutowej FTX i poprzednimi przypadkami upadłości, które „wywołały kaskadę obaw dotyczących płynności i wypłacalności w całym ekosystemie kryptowalutowym”. Dokumenty będą zawierały wskazówki dla uczestników rynku dotyczące własności kryptowalut i roli pośredników w przypadku bankructwa.

„Perspektywa niewypłacalności głównego uczestnika rynku wymaga od firm rozważenia, w jaki sposób zarządzają ryzykiem kredytowym kontrahenta, które struktury pośredniczące lub powiernicze są najbardziej odpowiednie i czy zastosowane narzędzia mogą być wiarygodnie egzekwowane w scenariuszu upadłości. Zastosowanie istniejących zasad upadłościowych do nowej klasy aktywów nieuchronnie wiąże się z charakterystyką prawną i innymi kwestiami, które muszą zostać rozwiązane, aby zapewnić niezbędną pewność” – czytamy w opublikowanym komunikacie. 

Stowarzyszenie jest zdania, że często powtarzana zasada „nie twoje klucze, nie twoja kryptowaluta” wydaje się sugerować, że fundamentalne pytania rozstrzygnięte na tradycyjnych rynkach mogą nadal ewoluować lub mogą nie istnieć w branży kryptowalutowej. „Upadek FTX wskazuje, że takie normy wciąż ewoluują (lub mogą jeszcze nie istnieć) na rynkach kryptowalut. Kiedy te kwestie nie są dobrze rozumiane przez uczestników rynku lub ryzyko nie jest odpowiednio zarządzane, mogą pojawić się nieprzewidziane i znaczne straty kapitału” – napisano.

Publikacje dostarczą standardów dotyczących nettingu na zamknięcie i zabezpieczenia oraz odniosą się do kwestii związanych z aktywami cyfrowymi klientów przechowywanymi u pośredników oraz tego, jak mogą być one przechowywane i traktowane w scenariuszu niewypłacalności. Dokumenty będą również informować o przepisach prawnych i dokumentacji potrzebnej do ustalenia własności aktywów cyfrowych i ich wykorzystania jako zabezpieczenia. 

ISDA jest prywatnym stowarzyszeniem handlowym obejmującym głównie banki, które dokonują transakcji na pozagiełdowym rynku instrumentów pochodnych. W ramach swojej pracy stowarzyszenie stara się identyfikować i ograniczać ryzyko na rynkach.