Państwowy dostawca usług elektrycznych w kanadyjskiej prowincji zamierza wstrzymać wszystkie nowe wnioski o przyłączenie do sieci elektrycznej od górników kryptowalut na okres 18 miesięcy.
Przerwa ma pozwolić rządowi Kolumbii Brytyjskiej i firmie BC Hydro opracować stałe ramy, które pozwolą lepiej zrównoważyć potrzeby górników kryptowalut, mieszkańców, jak również firm działających w regionie. Josie Osborne, minister energii, kopalń i innowacji niskoemisyjnych, powiedziała, że decyzję podjęto w celu zachowania czystej energii. – Wydobycie kryptowalut zużywa ogromne ilości energii elektrycznej, aby uruchomić i schłodzić banki komputerów o dużej mocy 24/7/365, jednocześnie tworząc bardzo niewiele miejsc pracy w lokalnej gospodarce – wyjaśniła.
Obecnie BC Hydro zapewnia usługi dla siedmiu operacji wydobywania kryptowalut. Sześć kolejnych znajduje się w zaawansowanym stadium podłączania do systemu.
Wiadomo już, że nowe projekty wydobywania kryptowalut nie będą mogły zainicjować procesu podłączenia do BC Hydro, a projekty na wczesnych etapach procesu podłączania również zostaną wstrzymane. Na chwile obecną istnieje 21 projektów wydobywania kryptowalut, które pobierają łącznie 1,403 megawatów energii elektrycznej. Jest to odpowiednik energii potrzebnej do zasilania około 570 tys. domów lub 2,1 miliona pojazdów elektrycznych rocznie w Kolumbii Brytyjskiej.
W grudniu 2022 r. władze hydro-energetyczne Kolumbii Brytyjskiej wydały raport zatytułowany „Crypto conundrum”, w którym ostrzegły, że bezprecedensowy poziom wniosków o operacje wydobywania kryptowalut może potencjalnie obciążyć dostępne dostawy energii i doprowadzić do wyższych stawek za energię elektryczną. „Dostępna energia BC Hydro może zostać zakwestionowana przez operacje wydobywania kryptowalut, co może oznaczać mniej energii dla bardziej ekologicznych dążeń, takich jak elektryfikacja lub produkcja wodoru, a także wyższe stawki za energię elektryczną dla mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej” – napisano w komunikacie.