Potencjalny status prawny rekomendacji japońskiej Agencji Usług Finansowych nie jest jasny, ponieważ obecne przepisy milczą na temat algorytmicznych stablecoinów.
Po uchwaleniu w czerwcu 2022 r. przełomowych przepisów dotyczących stablecoinów, japońscy regulatorzy rozważają ich uzupełnienie poprzez ograniczenie algorytmicznego wsparcia stablecoinów. Działanie to wynika z zalecenia Agencji Usług Finansowych.
Podczas swojego wystąpienia na temat aktywów kryptowalutowych podczas okrągłego stołu organizowanego przez Oficjalne Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych (OMFIF), wiceminister spraw międzynarodowych Japonii, Tomoko Amaya, przedstawił ramy regulacyjne Japonii, podkreślając czynniki stabilności finansowej, ochrony użytkowników i przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz zwalczania finansowania terroryzmu. Przemówienie miało miejsce pierwotnie w listopadzie, ale Agencji Usług Finansowych opublikowała jego pełną treść dopiero 7 grudnia 2022 r.
29-stronicowa prezentacja systematyzuje japońskie podejście do regulacji kryptowalut, tworzone przez kilka głównych aktów prawnych – ustawę bankową, ustawę o usługach płatniczych i ustawę o instrumentach finansowych i giełdzie. Jak zauważają osoby, które miały okazję zapoznać się z dokumentem, akcent na rozróżnienie między „aktywami kryptowalutowymi” a „stablecoinami typu digital-money” daje wyraźną perspektywę na zmianę podejścia ustawodawców do tych ostatnich.
Wystąpienie Amayi nie określa żadnych konkretnych dat. Jednak na końcu dokumentu, w sekcji „Naprzód”, wiceminister przytacza zalecenia Agencji wydane w październiku.
„Proponowany przegląd stwierdza, że 'globalne stablecoiny nie mogą wykorzystywać algorytmów w stabilizacji ich wartości’ i wzmacnia zapewnienie praw do wykupu” – czytamy w dokumencie. Rekomendacja byłaby prawdopodobnie brana pod uwagę przez ustawodawców w przyszłości, ponieważ obecne przepisy dotycząca stablecoinów, która została przyjęte przez Parlament w czerwcu i stanie się prawem w czerwcu 2023 roku, nie obejmują algorytmicznych stablecoinów. Sam projekt ustawy pojawił się w następstwie masowego spadku na rynkach kryptowalutowych napędzanego przez upadek tokenów Terra, przy czym algorytmiczny stablecoin Terra USD (UST) straciły wartość 1:1 do dolara amerykańskiego na początku maja.