Stany Zjednoczone, które w zeszłym kwartale były wspólnie z Niemcami najwyżej notowaną gospodarką kryptowalutową, spadły na siódme miejsce w rankingu.
Niemcy stały się najbardziej korzystną gospodarką kryptowalutową na świecie w trzecim kwartale 2022 roku – wynika z analizy firmy Coincub. Tyymczasem USA spadło o sześć miejsc w zestawieniu, aby ostatecznie zająć siódme miejsce w rankingu najlepszych gospodarek kryptowalutowych.
W analizie zwracano uwagę na różne czynniki, takie jak korzystne perspektywy kryptowalut, jasne zasady opodatkowania kryptowalut oraz przejrzyste komunikaty regulacyjne. Niemcy, choć nie są rajem podatkowym, są uważane za jedną z najsilniejszych dookoła „tradycyjnych-podatkowych” gospodarek kryptowalutowych, które nagradzają długoterminowych posiadaczy kryptowalut. Niemieckie prawo pobiera zerowy podatek od posiadania kryptowalut przez ponad rok.
Szwajcaria zajęła w zestawieniu drugie miejsce dzięki pozytywnemu stanowisku regulacyjnemu w zakresie kryptowalut. Kolejne trzy miejsca w rankingu zajęły odpowiednio Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur.
Australia wykazuje w ostatnim czasie duże zainteresowanie rynkiem kryptowalut – rząd tego kraju w ciągu ostatniego roku ustanowił wiele przepisów ich dotyczących wraz z rozsądną polityką podatkową. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie mocno inwestują w Web3 i mają bardzo atrakcyjną politykę zerowego podatku od zysków z kryptowalut. Singapur ugruntował zaś swoją pozycję jako potęga kryptowalutowa w Azji.
Stany Zjednoczone spadły na siódme miejsce w zestawieniu przede wszystkim ze względu na niekorzystną politykę podatkową w zakresie kryptowalut i brak jasności w zakresie regulacji prawnych. Są one jednak jedynym krajem, który pozwala, aby kryptowaluty stanowiły część strategicznych emerytur w miejscu pracy.