Unia Europejska wprowadziła kolejny zestaw sankcji przeciwko Rosji w związku z przedłużającym się konfliktem zbrojnymm na Ukrainie.
Nowe sankcje obejmują całkowity zakaz transgranicznych płatności kryptowalutowych między Rosjanami a UE. Dotyczy on wszystkich portfeli kryptowalutowych, kont lub usług powierniczych, niezależnie od kwoty portfela.
Nowe sankcje zostały wdrożone w odpowiedzi na nielegalną aneksję terytorium Ukrainy przez Rosję, przeprowadzonego w wyniku fikcyjnego referendum, a także mobilizację wojsk i groźby eskalacji nuklearnej. Poprzednie sankcje ograniczyły płatności kryptowalutowe z rosyjskich do portfeli UE do 10 tys. euro (około 9,9 tys. dolarów).
Całkowity zakaz transgranicznych płatności kryptowalutowych między regionami jest zgodny z dążeniem Unii Europejskiej do dalszego pozbawienia kompleksu wojskowego i przemysłowego Kremla kluczowych komponentów i technologii. Ma to miejsce wkrótce po zatwierdzeniu przez rosyjskich urzędników wykorzystania kryptowalut do płatności transgranicznych.
Warto zauważyć, że w swoich stosunkach z Chinami Rosja dąży obecnie do wykorzystania waluty cyfrowej banku centralnego, która znajduje się obecnie w fazie pilotażowej, do rozliczeń transakcji. Wcześniej, w 2020 roku, kraj przyjął przepisy, które zakazały dokonywania płatności za pomocą aktywów cyfrowych.
Postępując zgodnie z ostatnim zaostrzeniem sankcji ze strony Unii Europejskiej Rosja stanęła w obliczu dodatkowych blokad ze strony Stanów Zjednoczonych. 15 września 2022 r. Departament Skarbu USA dodał 22 rosyjskie osoby i dwa podmioty z siedzibą w kraju do własnej listy sankcji podmiotów prowadzących neonazistowską działalność paramilitarną.