Rosja zamierza wykorzystać CBDC do rozliczeń międzynarodowych z Chinami

Kraj prowadzi obecnie fazę pilotażową rozwoju CBDC i oczekuje się, że zakończy ją na początku 2023.

Jak donosi agencja Reuters, Rosja planuje wykorzystać cyfrowego rubla do wzajemnych rozliczeń z Chinami. Cyfrowa waluta jest obecnie testowana w rozliczeniach z bankami i szacuje się, że będzie gotowa na początku 2023 roku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec września 2022 r. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał 22 osoby i dwa podmioty mające swoją siedzibą w Rosji do listy podmiotów objętych sankcjami . Wraz z rosnącymi sankcjami wobec Rosji ze strony Zachodu w związku z trwającym konfliktem z Ukrainą, kraj ten aktywnie poszukuje alternatywnych dróg finansowych i rozliczeń handlowych.

Anatolij Aksakow, szef komisji finansów w niższej izbie parlamentu Rosji, przyznał niedawno, że kryzys geopolityczny ograniczył dostępność Rosji do międzynarodowego rynku handlowego. To jeden z powodów, dla których rząd aktywnie pracuje nad alternatywnymi sposobami płatności i rozliczeń handlowych, a krajowa waluta cyfrowa wydaje się być w tej chwili koniecznością. – Temat cyfrowych aktywów finansowych, cyfrowego rubla i kryptowalut obecnie nasila się w społeczeństwie, ponieważ kraje zachodnie nakładają sankcje i tworzą problemy dla przelewów bankowych, w tym w rozliczeniach międzynarodowych – powiedział Aksakow.

Obecnie Rosja znajduje się w końcowej fazie rozwoju CBDC. Zgodnie z ostatnią aktualizacją polityki pieniężnej Banku Rosji, organ ten rozpocznie podłączanie wszystkich banków i instytucji kredytowych do platformy cyfrowego rubla w 2024 roku.

Przypomnijmy, że Rosja przyjęła prawo kryptowalutowe w 2020 roku, zabraniając korzystania z kryptowalut jako formy płatności. Jednak przepisy nie zakazały prowadzenia innych działań skoncentrowanych na kryptowalutach, takich jak wydobycie i handel nimi. Wraz ze wzrostem sankcji i rosnącą niepewnością na rynku handlu międzynarodowego, Rosja zwróciła się do swojej narodowej waluty cyfrowej jako środka wymiany, aby osłabić dominację Stanów Zjednoczonych na rynku handlu międzynarodowego.