Firmy z branży blockchain finansują uniwersyteckie huby badawcze

Uniwersytety wdrażają fizyczne i wirtualne huby badawcze poświęcone postępowi technologii blockchain poprzez wiedzę naukową i edukacyjną.

Ostatnie ustalenia firmy Custom Market Insights, zajmującej się badaniami rynku i doradztwem, wykazały, że w 2021 r. wielkość globalnego rynku technologii blockchain została wyceniona na 4,8 miliarda dolarów, jednak do 2030 roku kwota ta ma osiągnąć 69 miliardów dolarów. Choć jest to godne uwagi, dla branży kluczowe stało się umożliwienie przeprowadzenia rygorystycznych badań nad rozwojem sektora blockchain

Tim Harrison, wiceprezes ds. społeczności i ekosystemu w Input Output Global, firmą stojącą za blockchainem Cardano, stwiedził, że w ciągu ostatniego roku ekosystem blockchain był świadkiem różnych zagrożeń ze strony projektów, które przyjęły podejście „go fast and break things”. – Nie tylko te firmy prowadzą te ryzyka dla siebie, ale błędy i porażki mogą również negatywnie wpłynąć na ich końcowych konsumentów – powiedział. Harrison uważa, że wspomniane badania mogą pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom, a jednocześnie rozwiązać problemy, które nadal utrzymują się od wcześniejszych iteracji rozwoju blockchain.

Jednoześnie Harrison zauważył, że Input Output Global niedawno sfinansował Blockchain Research Hub o wartości 4,5 miliona dolarów na Uniwersytecie Stanforda. Celem hubu jest wzbogacenie zasobu wiedzy naukowej w branży blockchain i distributed ledger, przy jednoczesnym zwiększeniu nacisku na badania podstawowe. 

Aggelos Kiayias, główny naukowiec w Input Output Global i profesor na Uniwersytecie w Edynburgu,uważa, że centrum pomoże branży zbiorowo rozwiązać obecne wyzwania. Jak podkreślił, IOG wcześniej przekazał 500 tys. dolarów na finansowanie badań nad skalowalnością blockchain ze Stanfordem. Była to ważna inicjatywa, ponieważ skalowalność blockchain pozostaje jednym z największych problemów utrudniających przyjęcie się w branży. Kiayias zauważył jednak, że nowy Stanford’s Blockchain Research Hub pójdzie o krok dalej, ponieważ finansowane projekty będą pochodzić od naukowców z różnych dyscyplin i środowisk.